Prezydencki minister: Gdyby s逝chano premier Szyd這, nie dosz這by do Brexitu

1. Brexitu mo積a by這 unikn望? Tak uwa瘸 prezydencki minister Andrzej Dera2. "Gdyby s逝chano g這su premier Szyd這, nie dosz這by do niego" - m闚i3. Jak doda, "elity UE s g逝che i 郵epe na te g這sy"

- Gdyby słuchano głosu premier Beaty Szyd這 to do Brexitu by nie doszło, ale elity UE są głuche i ślepe na te głosy - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Jak dodał, prezydent Duda ze smutkiem przyjął decyzję Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej, ale "uszanował ten demokratyczny wybór". Dlaczego do Brexitu w ogóle doszło? Zdaniem Dery Brytyjczycy zobaczyli, że UE wtrąca się w sprawy narodowe, w które nie powinna ingerować.

Dowiedz się więcej:

Co to jest Brexit?

Brexit to popularne określenie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o przyszłości swego kraju w UE, obiecał premier David Cameron, a odbyło się 23 czerwca. Za wyjściem z Unii zagłosowało 51,89% spośród tych, którzy wzięli udział w referendum. Za pozostaniem w Unii - 48,11%. Frekwencja wyniosła 72,2%.

Czy Wielka Brytania może wyjść z UE od razu?

Nie. Do wyjścia z Unii Europejskiej droga jest długa. Brytyjczycy będą musieli na nowo uregulować nie tylko sprawę imigracji, ale i cały model swojej współpracy z Unią i – co za tym idzie – wiele szczegółowych kwestii. Negocjacje potrwają minimum dwa lata. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Jakie mogą być skutki Brexitu?

Brexit wywoła lawinę skutków dla Wlk. Brytanii. Straci ona głos w UE. Przewidywane są też straty gospodarcze. Wg analityków Brexit wzmocni napięcia między władzami centralnymi a Szkocją, Irlandią Północną i Irlandią. Szkoci mogliby powtórzyć referendum ws. niepodległości, by po nim dołączyć do UE. Reszta Europy odczuje decyzję Brytyjczyków, m.in. poprzez negatywną reakcję inwestorów i zmiany kurs闚 walut, a także przez spadek importu na Wyspy. Wpłynęłoby to też na posiadaczy kredytów w euro czy we franku. Wg think thanku American Enterprise Institute skutki Brexitu przypominałyby kryzys gospodarczy 2008 roku. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Czy Szkocja i Irlandia Płn. mogą blokować Brexit?

Według jednego z prawniczych autorytetów, zgodnie z ustawą określającą status Szkocji w ramach Wielkiej Brytanii, kraj ten "stosuje prawo unijne". Po Brexicie zapis ten musiałby zostać usunięty, a na to musi się już zgodzić... szkocki parlament. Podobnie wygląda sytuacja Irlandii Północnej. Jeśli lokalne parlamenty nie zgodzą się na zmiany zapisów, Szkocja i Irlandia Północna mogłyby faktycznie zablokować albo przynajmniej skomplikować wyjście Wielkiej Brytanii z UE.