Kto zdecydował o Brexicie? Zandberg wskazuje: To oni pokazali światu środkowy palec

1. Zandberg: Porzucona klasa robotnicza zdecydowała o rozpadzie UE 2. "To oni zapłacili cenę za likwidację przemysłu i przywileje londyńskiego City" 3. Jeden z liderów partii Razem pisze też o niedawnej wizycie na wyspach

Adrian Zandberg komentuje wynik referendum w Wielkiej Brytanii. Jeden z liderów Razem niedawno był na wyspach, gdzie - jak relacjonuje - "panowała atmosfera zbliżającej się katastrofy". 

"Tam, gdzie życiowa stabilizacja skończyła się wraz z przemysłem, przestrogi, że Brexit zagrozi stabilności, przyjmowano z ironicznym uśmiechem. Referendum stało się okazją do symbolicznego przytarcia nosa 'tym na górze'" - pisze Zandberg.

Otwarta droga do neoliberalizmu

Jego zdaniem o wyniku referendum zdecydowały głosy wyborców z dawnych, robotniczych twierdz Partii Pracy. "Sprowadzeni do roli odbiorców kurczących się zasiłków pokazali światu środkowy palec. W praktyce niestety otworzyli zapewne drogę do dalszych cięć wydatków socjalnych i neoliberalizmu pożenionego z ksenofobią, żywiącego się szczuciem na imigrantów z Europy Wschodniej" - podsumowuje gorzko.

Brexit już pewny. Brytyjczycy zdecydowali: 51,9 proc. za wyjściem z UE:

Jak głębokie przemiany w gospodarce takie jak Brexit mogą wpłynąć na przyszłość Europy? O tym przeczytasz w tych książkach >>

Więcej o: