"Tusk przepowiedział" Brexit? Waszczykowski: Dwa dni temu dzwonił do Szydło...

1. Donald Tusk dwa dni przed referendum dzwonił do premier Szydło2. Szef MSZ: Przepowiadał tę sytuację, Bruksela była przygotowana3. Waszczykowski podkreślił, że Brexit to "niedobra wiadomość dla Polski"

Witold Waszczykowski ujawnił, że we wtorek, dwa dni przed referendum, do premier Beaty Szydło zadzwonił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Przepowiadał tę sytuację, czyli Bruksela, urzędnicy brukselscy, byli przygotowani i spodziewali się takiego rezultatu i to się stało - powiedział w Telewizji Republika.

Chcemy Unii, ale...

Szef MSZ podkreślił, że Brexit oznacza perturbacje na scenie politycznej Wielkiej Brytanii, a także wielki problem dla Unii Europejskiej. - To będą dwa procesy. Po pierwsze proces wychodzenia z Unii Europejskiej, czyli rozstawania się z tym więzami, politykami. Równolegle do tego będą negocjacje, jaki status będzie miała Wielka Brytania, będąc poza Unią Europejską, z Unią Europejską - powiedział Wszczykowski.

- Wszyscy chcemy utrzymać Unię, tylko pytanie w jakim kształcie - podkreślił.

"Niedobra wiadomość dla Polski"

- Mogę tylko westchnąć, że jednak to się stało. To jest niedobra wiadomość dla Europy. To jest niedobra wiadomość dla Polski przede wszystkim. Po pierwsze to oznacza destabilizację w samej Wielkiej Brytanii w tej chwili - komentował Waszczykowski.

Ocenił, że zapewne "w niedalekim czasie" premier Wielkiej Brytanii David Cameron ustąpi ze stanowiska [stało się to około 2 później - red.]. - To oznacza wybory. To oznacza dyskusję w samej Wielkiej Brytanii, jak przeprowadzić ten rozwód z Europą. Zgodnie z procedurami to może trwać kilkanaście nawet lat - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Wielka Brytania opuszcza Unię

Według ostatecznych danych, w referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej 51,9 proc. brytyjskich wyborców opowiedziało się za Brexitem. Frekwencja w referendum wyniosła 72,2 proc.

Jak Brexit i inne głębokie przemiany w polityce i gospodarce wpłyną na przyszłość Europy? Przeczytaj w tych książkach >>

Więcej o: