"Tusk przepowiedział" Brexit? Waszczykowski: Dwa dni temu dzwonił do Szydło...

1. Donald Tusk dwa dni przed referendum dzwonił do premier Szydło
2. Szef MSZ: Przepowiadał tę sytuację, Bruksela była przygotowana
3. Waszczykowski podkreślił, że Brexit to "niedobra wiadomość dla Polski"

Witold Waszczykowski ujawnił, że we wtorek, dwa dni przed referendum, do premier Beaty Szydło zadzwonił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Przepowiadał tę sytuację, czyli Bruksela, urzędnicy brukselscy, byli przygotowani i spodziewali się takiego rezultatu i to się stało - powiedział w Telewizji Republika.

Chcemy Unii, ale...

Szef MSZ podkreślił, że Brexit oznacza perturbacje na scenie politycznej Wielkiej Brytanii, a także wielki problem dla Unii Europejskiej. - To będą dwa procesy. Po pierwsze proces wychodzenia z Unii Europejskiej, czyli rozstawania się z tym więzami, politykami. Równolegle do tego będą negocjacje, jaki status będzie miała Wielka Brytania, będąc poza Unią Europejską, z Unią Europejską - powiedział Wszczykowski.

- Wszyscy chcemy utrzymać Unię, tylko pytanie w jakim kształcie - podkreślił.

"Niedobra wiadomość dla Polski"

- Mogę tylko westchnąć, że jednak to się stało. To jest niedobra wiadomość dla Europy. To jest niedobra wiadomość dla Polski przede wszystkim. Po pierwsze to oznacza destabilizację w samej Wielkiej Brytanii w tej chwili - komentował Waszczykowski.

Ocenił, że zapewne "w niedalekim czasie" premier Wielkiej Brytanii David Cameron ustąpi ze stanowiska [stało się to około 2 później - red.]. - To oznacza wybory. To oznacza dyskusję w samej Wielkiej Brytanii, jak przeprowadzić ten rozwód z Europą. Zgodnie z procedurami to może trwać kilkanaście nawet lat - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Wielka Brytania opuszcza Unię

Według ostatecznych danych, w referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej 51,9 proc. brytyjskich wyborców opowiedziało się za Brexitem. Frekwencja w referendum wyniosła 72,2 proc.

Jak Brexit i inne głębokie przemiany w polityce i gospodarce wpłyną na przyszłość Europy? Przeczytaj w tych książkach >>

Więcej o:
Komentarze (128)
"Tusk przepowiedział" Brexit? Waszczykowski: Dwa dni temu dzwonił do Szydło...
Zaloguj się
 • sebione11

  0

  Jak się nasi z UK zjada to pisiaki nie znajda kasy na 500+

 • prokuraturarejonowa

  0

  Dwa dni temu Tusk zadzwonil do Szydło i zachęcał ją do wprowadzenia 25 lat wolnizny podatkowej dla podmiotów finansowych spoza UE, które zdecydują się nad Wisłą założyć spółki matki.

  To bardzo dobry i humanitarny pomysł, żeby nad Wisłą przyjąć uchodźców z londyńskiego City z kapitałem.

 • drugiepietro

  0

  Znowu wina Tuska?

 • sthoss

  Oceniono 1 raz 1

  Jak sie rozpadnie udnia to kto bedzie płacił te wysokie emerytury urzednikom unijnym - chyba nie państwo polskie?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 0

  Don dzwonił zapytać, czy znajdzie się dla niego stołek, jak już cały Eurokołchoz runie...

 • izolator44

  Oceniono 3 razy 3

  Pozdrowienia dla antyeuropejskiego wiejskiego elektoratu ktory glosowal na PIS. Co tak nazekaliscie na te EU, tak sie niepodobalo ze papiery trzeba bylo wypisac..i ten PIS co tak pie...l na te EU teraz to dopiero dupa sie trzesie...hahahhahahahhahahaha...zobaczycie teraz pajace jak to jest. smiac mi sie chce jak patrze teraz na szydlo i tych innych pajacow z PISSdzielcow I jak teraz dupa trzesa..😅😀😃

 • blue911

  Oceniono 3 razy 3

  Ale Brytole dowalili PISowcom! Jarek nie poradzi sobie z takim najazdem Polakow do Ojczyzny.

 • kkes

  Oceniono 5 razy -3

  W niecałe dwa lata po objęciu tronu przez Matoła UE rozje...na

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX