Polska w szponach upału. Są ostrzeżenia dla 9 województw [NOWA PROGNOZA]

1. Nadchodzą upały, temperatura może wzrosnąć do 36 st. C2. IMGW wydało ostrzeżenie przed wysokimi temp. dla 9 województw3. W niedzielę w całym kraju należy spodziewać się burz

Dziś zaczęła się fala upałów. Z dnia na dzień temperatura będzie wzrastać i - jak ostrzegają synoptycy TVN Meteo - powietrze które do nas napłynie, może mieć nawet 36 st. C. IMGW i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały ostrzeżenia przed upałem. Alert II stopnia obowiązuje dla województw: śląskiego, podkarpackiego, łódzkiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i opolskiego. Alert I st. dla woj. lubuskiego. W weekend z zachodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze. Nadejdą burze. W niedzielę należy się ich spodziewać w całym kraju.

Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

Takie ostrzeżenie przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia". IMGW zaleca ostrożność, a także śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Jak podaje IMGW, taki komunikat przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia". Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne, dlatego zaleca się ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych.

Jak należy się zachowywać w upalne dni?

W miarę możliwości należy szukać zacienionych miejsc, pamiętać o nakryciu głowy, ciemnych okularach i piciu dużych ilości wody. Nie można zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodzie, bo może się to skończyć tragicznie. Warto śledzić ostrzeżenia pogodowe IMGW oraz informacje w mediach.

 

 

Więcej o: