Roczny chłopiec zakażony wirusem HIV. "Gdy matka była w ciąży, lekarz nie zlecił badań"

1. Lekarz ma obowiązek zaproponować ciężarnej badanie na obecność wirusa2. Mimo to ginekolog nie zlecił testu pacjentce3. Synek kobiety zakaził się HIV. Jest w trakcie leczenia

Ginekolog ma obowiązek zaproponować pacjentce w ciąży badanie w kierunku HIV. Kobieta powinna wykonać je dwukrotnie - do 10. tygodnia ciąży oraz między 33. a 37. tygodniem. Dzięki temu lekarze mogą wcześnie wykryć zakażenie i rozpocząć odpowiednią terapię - wtedy dziecko może urodzić się zdrowe.

 W ostatnim czasie odnotowano jednak dwa przypadki HIV u małych dzieci. 1,5 roczna dziewczynka zmarła, a roczny chłopiec jest w trakcie leczenia - podaje „Głos Szczeciński”.

- Matki tych dzieci były pod stałą, regularną kontrolą ginekologów. Prowadziły skrupulatnie kartę ciąży. Niestety, ich lekarze nie zlecili testu w kierunki HIV. One same też nie zdawały sobie sprawy jak jest to ważne. Jedna z kobiet przeszła taki test w pierwszej ciąży, raz. Był poprawny. Kiedy nosiła drugie dziecko, lekarz przepisał wynik - mówi w rozmowie z gazetą Małgorzata Kłys - Rachwalska, przewodnicząca zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w woj. pomorskim.

Niestety, choć badanie w kierunku HIV powinno być rutynowe, w Polsce wykonuje je mniej niż 10 proc. pacjentek. Warto pamiętać, że dla ciężarnych jest ono bezpłatne - nawet, jeśli kobieta nie jest ubezpieczona.

Więcej na temat profilaktyki HIV w ciąży można przeczytać tutaj >>>