Prezydent Chin w Polsce. 6 cytatów, które nie mówią NIC o jego wizycie

Mnóstwo wypowiedzi i żadnego konkretu. Czytanie relacji ze spotkań Xi Jingpinga z Andrzejem Dudą i Beatą Szydło to droga przez mękę. Oto dlaczego.

Z wizytą w Polsce przebywa Xi Jingping, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej. Przedstawiciele polskich i chińskich władz podpisali szereg dwustronnych dokumentów, m.in. o eksporcie jabłek z Polski do Chin, memorandum o porozumieniu między Polską Agencją Kosmiczną i jej chińskim odpowiednikiem czy o porozumieniu w zakresie rozwoju obszarów łączności informacyjnej „Jedwabny Szlak”.

Zwykle konferencje prasowe czy w oświadczenia, które towarzyszą takim spotkaniom są pełne frazesów i okrągłych zdań. Tym razem jednak było ich tak dużo, że faktyczny powód wizyty zupełnie w nich zaginął. 

Wizyta Xi Jinpinga w PolsceWizyta Xi Jinpinga w Polsce twitter.com/prezydentpl

- Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin, nie tylko pod względem symbolicznym, ale przede wszystkim faktycznie pod względem gospodarczym, że będą realizowane wspólne inwestycje, że będzie realizowana współpraca, która umożliwi wykorzystanie naszego potencjału portowego - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Wizyta Xi Jinpinga w PolsceWizyta Xi Jinpinga w Polsce twitter.com/prezydentpl

- Naszym najważniejszym celem jest podnoszenie poziomu życia naszych społeczeństw. Temu ma także służyć współpraca między Polską a Chinami - mówił Duda.

Wizyta Xi Jinpinga w PolsceWizyta Xi Jinpinga w Polsce twitter.com/prezydentpl

- Zgodziliśmy się na podniesienie rangi relacji chińsko-polskich na poziom wszechstronnego partnerstwa strategicznego wskazując polityczny kierunek dla rozwoju relacji dwustronnych. Zgodziliśmy się, że obie strony powinny stymulować długoterminowy i stabilny rozwój relacji dwustronnych w oparciu o zasady wzajemnego szacunku i obopólnej, korzystnej współpracy - mówił Xi Jinping.

Wizyta Xi JinpingaWizyta Xi Jinpinga twitter.com/prezydentpl

- Polska jest punktem, przez który przechodzi Bursztynowy Szlak i Jedwabny Szlak, co jest dużym atutem w budowaniu powiązania między Azją i Europą - stwierdził Xi Jinping.

Wizyta Xi Jinpinga w PolsceWizyta Xi Jinpinga w Polsce twitter.com/prezydentpl

- Poczuliśmy się jak u siebie w domu. Polskie przepiękne krajobrazy, przyjemna muzyka, wzruszająca historia, bogata kultura wywarły na nas głębokie wrażenie - powiedział Xi.

Wizyta Xi Jinpinga w PolsceWizyta Xi Jinpinga w Polsce twitter.com/PremierRP

- To jest ważna wizyta. Wiążemy z nią duże nadzieje. Mamy wiele projektów gospodarczych, inwestycyjnych, które chcielibyśmy wspólnie realizować. Polska jest państwem, które bardzo szybko się rozwija, które ma wiodącą rolę w regionie. Naszą ambicją jest, aby program rozwoju gospodarczego, który został przyjęty przez rząd przyczynił się do tego, żeby rozwój naszego państwa był jeszcze szybszy - powiedziała premier Beata Szydło, która również spotkała się z przewodniczącym ChRL.