Masakra na tureckiej granicy. "Zginęły kobiety i dzieci"

1. Tureccy pogranicznicy zastrzelili 11 Syryjczyków, w tym kobiety i dzieci2. Informację podali aktywiści, monitorujący sytuację w Syrii3. Turcja zapewniła już, że "przyjrzy się sprawie"

Turecka straż graniczna zastrzeliła w nocy z soboty na niedzielę Syryjczyków, którzy próbowali nielegalnie przedostać się przez granicę, uciekając przed dżihadystami z Państwa Islamskiego. Taką informację podali aktywiści, monitorujący konflikt w Syrii. Przekazy mówią o 8 lub 11 ofiarach, w tym co najmniej 2 kobietach i czwórce dzieci. Większość zabitych miała pochodzić z jednej rodziny. Turcja nie potwierdziła masakry, władze stwierdziły, że "przyjrzą się sprawie". To kolejna informacja o takim zdarzeniu na Tureckiej granicy. Ankara dotąd zaprzeczała doniesieniom obrońców praw człowieka.

Kto walczy w Syrii? 

Siły zbrojnej opozycji syryjskiej tworzy ponad setka mniejszych grup i bojówek o bardzo zróżnicowanej ideologii, od demokratycznego liberalizmu po radykalny islam, które - mimo że łączy je taktyczny sojusz - nie są wolne od wewnętrznych starć i wojen. Walczą między sobą oraz przeciwko reżimowi prezydenta Baszara al-Asada, wspieranemu przez Rosję i Iran. W kraju działa też organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie. Walczy ona ze wszystkimi stronami konfliktu i jest bombardowana przez międzynarodową koalicję.

Co to jest Państwo Islamskie?

Powstanie Państwa Islamskiego (IS, skrót pochodzi od angielskich słów "Islamic State"), ogłoszono 29 czerwca 2014 roku. To organizacja terrorystyczna, która dokonała wielu zamachów, porwań i masakr ludności cywilnej. Została założona przez jedną z grup Al-Ka'idy. Udało jej się zająć część terytoriów Iraku, Syrii oraz Libanu i ogłosić powstanie kalifatu na okupowanych ziemiach. To quasi-państwo nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową.

O syryjskich uchodźcach i ich życiu na obcej ziemi przeczytasz też w reportażu Wojciecha Tochmana "Kontener" >>

Więcej o: