Niemcy: Urzędy nie ugną się przed szariatem. Chodzi o małżeństwa

Urzęd ds. migracji zarejestrował wśród imigrantów setki przypadków małżeństw z nieletnimi. Partie CDU/CSU chcą zaostrzyć prawo, nie dopuszczając do uznania takich związków.

W kręgach polityków CDU/CSU żądania zmian przepisów dot. małżeństw z nieletnimi wśród imigrantów stają się coraz bardziej konkretne. - Musimy zaostrzyć niemieckie prawo do tego stopnia, by wykluczone zostały małżeństwa z nieletnimi wśród imigrantów i w żadnym wypadku nie mogły one zostać uznane przez niemieckie sądy. Wszystko inne byłoby ugięciem się przed prawem szariatu - oświadczył rzecznik frakcji CDU/CSU w Bundestagu ds. polityki wewnętrznej Stephan Mayer (CSU) w wywiadzie dla "Bild-Zeitung".

Minister sprawiedliwości Hesji Eva Kuehne -Hoermann (CDU) stwierdziła, że poprze tę inicjatywę, jeśli Niemczech zacznie obowiązywać warunek ukończenia przez kobietę 18 lat jako wiek pozwalający jej oficjalnie na zamążpójście. - Obecnie młodzi ludzie mogą za zgodą sądu rodzinnego zawierać związki małżeńskie już od 16 roku życia, jeśli partner jest pełnoletni - wskazała landowa polityk.

Najpierw szkoła

Kilka dni temu również jej kolega z Bawarii Winfried Bausbach (CSU) oświadczył, że w Niemczech nie powinno się uznawać małżeństw dziewcząt poniżej 16. roku życia, zawartych za granicą z dorosłymi mężczyznami. W jego opinii z wiadomych powodów interpretacja prawa pozwalająca na małżeństwa 13-14-letnich dziewcząt w Niemczech i w Europie już od dawna należy do przeszłości. Jak stwierdził na łamach "Bild -Zeitung", dziewczęta w tym wieku "zamiast do ołtarza powinny iść do szkoły".

Tymczasem urząd ds. migracji w Niemczech zarejestrował setki przypadków dzieci pozostających w związku małżeńskim. Brak przy tym dokładnych danych na ten temat. W Bawarii małżeństwa te nie są centralnie rejestrowane. W Nadrenii Północnej-Westfalii odnotowano 188, a w Badenii-Wirtembergii 177 takich przypadków.

Federalna minister ds. rodziny Manuela Schwesig (SPD) nie ma wątpliwości, że obecne przepisy należy zmienić. - Nikt nie może być zmuszany do małżeństwa, nie mówiąc już o nieletnich dziewczętach - powiedziała. Dodała też, że liczne przypadki pokazują, iż ochrona dzieci i młodzieży musi być zapewniona również uchodźcom.

Tłem trwającej debaty jest decyzja sądu w Bambergu w Bawarii, który podjął decyzję o uznaniu małżeństwa syryjskiej dziewczynki, która poślubiła 20-letniego mężczyznę, zanim w sierpniu ubiegłego roku oboje przybyli do Niemiec.

embed