Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Jednymi szczękami łapały swoje ofiary, a drugimi powoli je konsumowały. W taki sposób zadawały śmierć przerażające ksenomorfy - pozaziemskie istoty, stworzone przez szwajcarskiego malarza H. R. Gigera do filmu "Obcy".
Nie jest tajemnicą, że cechy anatomiczne tych chodzących maszyn do zabijania były inspirowane rozwiązaniami znanymi ze świata zwierząt. Obcy, podobnie jak owady, przechodził różne stadia rozwoju. Okazuje się, że również jego straszliwy otwór gębowy nie był całkowitą fikcją.
Taki podwójny zestaw szczęk występuje u większości ryb kostnoszkieletowych. Zwierzęta te przetrzymują ofiarę zębami, wsuwając ją do gardła, w którym znajdują się dodatkowe zęby służące do rozdrabniania mięsa.
Istnieje jednak drapieżnik, który potrafi wysuwać swoją drugą szczękę. To murena - ogromna ryba węgorzokształtna. Mechanizm działania jej szczęk wygląda tak:
View post on imgur.com
Mureny polują nocą, żywiąc się mniejszymi rybami, ale też głowonogami, stawonogami i skorupiakami. W dzień ukrywają się w szczelinach raf koralowych. Znane są przypadki wspólnych polowań osobników tego gatunku. Żyją w przybrzeżnych strefach Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego, gdzie bez wątpienia sieją postrach wśród okolicznej fauny.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!