Córka legendarnego opozycjonisty po pyskówce w TVP. Ryszard Majdzik? "Mój tata go nie zna"

Nie ustają komentarze po skandalicznym programie w TVP Info, w którym wygrażano Janowi Rulewskiemu. Beata Czuma przypomniała, co przechodził Rulewski w PRL, a także wyjaśniała, kim był gość, który zaatakował go w studio.

W TVP Info przy okazji rocznicy 4 czerwca 1989 roku doszło do gwałtownego sporu o sens porozumień Okrągłego Stołu i późniejszych wyborów. Obecny w studio Ryszard Majdzik (działacz opozycji antykomunistycznej) wygrażał senatorowi Janowi Rulewskiemu. Mówił m.in., że „chętnie wsadziłby go do kryminału” i poradził, by się spakował i wyjechał, bo będzie "rozliczony". 

"Rulewski został zmasakrowany w marcu 1981 roku"

Głos w sprawie skandalicznego programu zabrała Beata Czuma, córka Andrzeja Czumy - byłego ministra sprawiedliwości, a w PRL działacza opozycji, skazanego za próbę obalenia ustroju oraz współzałożyciela Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. "Może nam się to wydawać żałosnymi pogróżkami śmiesznego człowieka, gdyby nie fakt, że Jan Rulewski został zmasakrowany w marcu 1981 roku, kiedy próbował zarejestrować NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność. Miał wstrząs mózgu, wybite zęby. Naprawdę, chcecie powtarzać to, panowie z PiS?" - napisała. 

Poinformowała również, że jej ojciec nie zna Ryszarda Majdzika, choć ten "uważa się za działacza ROPCiO", który Czuma zakładał. "Potem Majdzik podobno był w KPN, a na liście założycieli KPN są 34 osoby, z czego 27 to osoby uznane przez IPN za agentów bezpieki" - podsumowała. 

Ryszard Majdzik w latach 70. współpracował m.in. z KSS i KOR. Od 1980 był członkiem Konfederacji Polski Niepodległej. Po wprowadzeniu stanu wojennego był internowany w kolejnych Ośrodkach Odosobnienia. W latach 80. zajmował się m.in. organizacją protestów i głodówek, drukiem i kolportażem prasy podziemnej. Był wielokrotnie aresztowany. W 1989 roku sprzeciwiał się rozmowom Okrągłego Stołu. 

Jan Rulewski został wydalony z WAT za odmowę udziału w wyborach do Sejmu PRL.  Został karnie powołany do wojska, podjął nieudaną próbę ucieczki z kraju, skazana go na pięć lat więzienia za rzekomą dezercję. W latach 80. i 90. przewodniczył bydgoskiej "Solidarności". W czasie wydarzeń bydgoskich został pobity przez funkcjonariuszy MO. Po ogłoszeniu stanu wojennego został internowany. Od początku lat 90. był najpierw posłem, a później Senatorem.

Komentarze (357)
Córka legendarnego opozycjonisty po pyskówce w TVP. Ryszard Majdzik? "Mój tata go nie zna"
Zaloguj się
 • rezun-one

  0

  Majdziak to tak jakby chciał walczyć z komuną ale nigdy nie mógł się zapisać do poważnej organizacji która by mu to umożliwiała. Takich niespełnionych bohaterów są tysiące, znani są z tego że za swoją działalność wystawiają Polsce rachunki i każą płacić jak najemnikom.
  Tyle że gębę mają pełną frazesów o patriotyzmie.

 • Romuald Mowinski

  Oceniono 1 raz 1

  Dla tych co mają krótką pamięć albo nie chcą pamiętać przypomnienie wydarzeń z 1981 roku:
  www.polskieradio.pl/39/246/Artykul/804839,Bydgoszcz-brutalna-akcja-SB-i-milicji

 • dyskootantka

  Oceniono 4 razy 4

  Ta historia potwierdza tylko moje podejrzenia, że PiS ma za zadanie zniszczyć wizerunek Polski jako kraju ludzi mądrych, którym zależy na budowaniu i rozwoju ich kraju ina tym, żeby w Europie i na świecie budził szacunek. Dla nich lepszy jest wizerunek Polski jako kraju zwaśnionej ciemnoty, żrącej się między sobą. Rozdają to, co zapracuje mądrzejsza i pracowitsza część narodu takim, którym się ani uczyć, ani pracować nie chce. A jak już rozdadzą a pracowici wyjadą, nie widząc tu przyszłości, to oddadzą kraj na pastwę Rosji, która jest głównym beneficjentem takiego kierunku destrukcji. Wstyd tylko, ze do tej kolejnej Targowicy, podobnie jak do tej pierwszej, rękę przykłada kościół. Może nie cały, ale znaczna część jego hierarchów bierze w tym udział, nie bacząc na to, że droga Jana Pawła II była całkiem inna, że on Rydzyka nigdy nie popierał.

 • blackdok

  0

  No cóż , przy okazji prania brudów wychodzi , że na iluś działaczy tzw. podziemia duża część była agentami, byli też z poza kręgu naiwni , którzy dali się pobić, wsadzić do ciupy , byli i tacy co oddali życie - tylko za co? Niejaki Brunon K też założył organizację- spisek- gdzie jedynym nie agentem był on sam.

 • nie-mam-loginu

  Oceniono 3 razy 3

  majdzik to takie coś, co się majta między nogami każdego mężczyzny

 • zapomorski12

  Oceniono 3 razy 3

  Brawo panie Senatorze, nie wolno odpuszczać takim oszołomom którzy swoim zachowaniem prowadzą do skonfliktowania narodu. A dziennikarz powinien stracić pracę.

 • kmicic-1-1

  Oceniono 2 razy 0

  A ten śmajdzik to pierwszy czy drugi sort bo nie wiem.

 • 0j0

  Oceniono 1 raz 1

  dzięki PIS już nigdy nie dojdziemy do prawdy niestety nie dojdziemy prawdy o Jarosławie o Smoleńsku i dlaczego Polskę czekają trudne i dramatyczne czasy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX