"Duża ustawa medialna" nie wejdzie w życie 1 lipca. Nie będzie też opłaty audiowizualnej

1. "Duża ustawa medialna" nie wejdzie w życie 1 lipca2. Od 2017 roku nie będzie też opłaty audiowizualnej3. Tak duże zmiany prawne, muszą uzyskać akceptację UE

1 lipca br. nie uda się wdrożyć tzw. dużej ustawy medialnej. Przewiduje ona daleko idące zmiany w przepisach, wymagające zaakceptowania ze strony Unii Europejskiej - zwykle zajmuje to 8-18 miesięcy, ale może trwać jeszcze dłużej. Co za tym idzie, od 2017 roku nie wejdą w życie przepisy dotyczące doliczania opłaty audiowizualnej do rachunków za energię elektryczną. Rząd planuje teraz wprowadzenie "ustawy pomostowej". 

Dowiedz się więcej:

Czym jest "duża ustawa medialna"?

Tzw. duża ustawa medialna zakłada przekształcenie mediów publicznych (TVP, Polskiego Radia i PAP) w media narodowe. Wprowadza też powszechną opłatę audiowizualną, która zastąpi abonament radiowo-telewizyjny. Ma być ściągana wraz z opłatą za prąd.

Jaki abonament będziemy płacić?

Składka audiowizualna ma wynosić 15 zł. Nowa danina będzie liczona od każdego licznika i ma być dołączana do rachunku za prąd.

Dlaczego wprowadza się "ustawę pomostową"?

Ustawy pomostowe, które planuje PiS, nie wymagają akceptacji Unii Europejskiej. Pierwszy projekt pomostowy dotyczy Rady Mediów Narodowych. Ten projekt będzie procedowany jeszcze podczas bieżącego posiedzenia Sejmu. Druga ustawa pomostowa dotyczyć będzie finansowania mediów publicznych, prawdopodobnie będzie to oznaczało nowelizację "starej" ustawy" - posłowie zajmą się nią w ciągu najbliższych tygodni.