Celnicy protestują dalej. Rano kolejki do odprawy miały nawet kilka kilometrów

1. Ruch na przejściach granicznych na wschodzie jest nadal utrudniony
2. Protest celników trwa od piątkowego popołudnia
3. Rano kolejna tirów do odprawy była długa na 5 km

Ruch na przejściach granicznych na wschodzie przez cały weekend był utrudniony - ustawiały się długie kolejki tirów. W Dorohusku było to 350 ciężarówek, a w Koroszczynie - przejście z Białorusią - ok. 250 samochodów. Jeszcze dziś rano GDDKiA informowała o kolejce, ale po godz. 8.00 sytuacja się zdecydowanie poprawiła. A celnicy zapowiadają kolejne protesty. M.in. duży protest w Warszawie już w środę.

W piątek po południu podano oficjalną informację o proteście celników, którzy zaczęli bardziej skrupulatnie i szczegółowo sprawdzać tiry. To spowodowało ogromny korek przed granicą, m.in. w Koroszczynie. Szef związku celnicy.pl, Sławomir Siwy, mówił nam, że protest celników niejako nałożył się na polecenie szefa Służby Celnej, by dokładniej kontrolować przyjezdnych w kontekście bezpieczeństwa związanego m.in. ze Światowymi Dniami Młodzieży.

Dziś rano dyżurna Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie, Bożena Czochańska, informowała, że na DK12 przed Dorohuskiem kolejka pojazdów ciężarowych wynosiła około 5 km, a na DK68 przed Koroszczynem - ok. 4,5 km. - To informacje, które mieliśmy od policji - mówiła.

"Odprawy odbywają się na bieżąco"

Po godz. 8.00 rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej, Marzena Siemeniuk, przekazała nam jednak, że korka przed granicą nie ma. W Dorohusku odprawy odbywają się na bieżąco. W Koroszczynie czas oczekiwania wynosi ok. 3 godzin. Samochody ciężarowe stoją jednak nie przed granicą, a jedynie - na pasie terminala.

Celnicy, którzy sprzeciwiają się połączeniu ich z administracją skarbową i negują plany utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej, w środę mają protestować w Warszawie. Boją się m.in. zwolnień. Pikieta ma się zacząć w południe przed sejmem, skąd przemarsz pod KPRM i Pałac Prezydencki. Tam mają się odbyć półgodzinne "kolumny milczenia".

Jak ustaliliśmy, protest jest też zapowiedziany m.in. na drodze przed granicą w Koroszczynie - nawet około stu celników.

Komentarze (56)
Celnicy protestują dalej. Rano kolejki do odprawy miały nawet kilka kilometrów
Zaloguj się
 • zemstaza158cm

  Oceniono 1 raz 1

  Mam propozycję , a nawet dwie dla celników. Ale najpierw mały komentarz do ich argumentu, ż pogranicznik tak jak oni stawia pieczatki na granicy, a może przejść na wcześniejsza emeryturę. Pogranicznik raz na 5 lat trafia na pół roku na przejście graniczne, pozostałe 4,5 roku chodzi nocą w śnieg i deszcz po krzakach i polach wzdłuż granicy. Celnicy nie patrolują granic tylko siedzą w tych swoich ciepłych kanciapach na przejściu. A teraz propozycje :
  1/ na wcześniejszą emeryturę niech przechodzą tylko ci co są na granicy, a nie gryzipiórki w urzędach. Ale warunek- najpierw wariograf i pytanie czy nie zdażyło mu się cokolwiek i kiedykolwiek przyjąć w łapę, czy to kasę, czy łup. Nie idziesz na wariograf - pracujesz do 67 roku, wariograf wyłapał że coś ci sie do łapy przykleiło - wylatujesz z roboty. Ciekawe lu by zdecydowało się ubiegać o wcześniejsza emeryturę ?
  2/ Za każdy ujawniony przemyt za 1 milion - rok wcześniej na emeryturę. Kwota dzielona na ilość funkcjonariuszy, którzy rzeczywiście się przyczynili do ujawnienia i stosownie o tyle krócej. W sześciu złapali przemyt na 3 bańki to wypada po 0,5 miliona czyli każdy o pół roku wcześniej może odejść na emeryturę. I wartość ma być realna, a nie jak to robią teraz przy fajkach że do TV mnożą po cenie jaka jest w kioskach. I oczywiście wariograf raz na rok. Rezygnujesz z wariografu- przepada to co uzbierałeś na skrócenie czasu pracy i zaginasz do 67. Uczciwe ? Uczciwe !!!

 • edals

  Oceniono 2 razy 2

  1/3 budżetu państwa dzięki celnikom ? Co to za bzdury ? To wobec tego 2/3 budżetu dzięki paniom które w urzędach skarbowych rozliczają Pity. Tak został ułożony podział obowiązków, że podatek akcyzowy i vat z importu i eksportu pobierają służby celne, ale to żadna ich zasługa. Ich rzeczywistą zasługą jest zatrzymanie na granicy kontrabandy, ale gdyby te wartości podzielić przez 17 000 funkcjonariuszy to wyszłyby grosze. Średnia zarobków, podkreślam średnia to 6500 złotych miesięcznie. I dlaczego maja krócej niz wszyscy pracować , dlatego, że noszą mundur ? Dostają każdego roku dodatkowo ponad 5000 złotych na mundur, a kupują go raz na 5 lat. W mundurze chodzą tez kolejarze i leśnicy, a jakoś nie krzycza że im się należy wcześniejsza emerytura. Tak się złożyło, że mam w rodzinie strażaka i celnika. Gdzie tu porównywać ryzyko zawodowe ? Strażak rzeczywiście jak opowiada o wycinaniu ludzi z samochodów o pożarach o tym jak przez 2 tygodnie zabrali go na powódź do Sandomierza to nie zazdroszczę mu. A celnikowi zazdroszczę, tak jak on to mógłbym do setki "pracować". Od paru lat jeździ codziennie do gorzelni , rano wyda banderole, a potem przez 8 godzin pije kawę, czyta gazety i rozwiązuje krzyżówki. I tak mu schodzi cały dzień. Ostatnio wstawili mu do pokoju, który zajmuje w gorzelni telewizor, więc jeszcze mniej się nudzi. I na ostatniej rodzinnej imprezie naśmiewał się ze strażaka, że wcześniej od niego i to za damski ch..j przejdzie na emeryturę, bo wiedział na kogo głosować.

 • hanzal

  Oceniono 2 razy 2

  w Polsce mamy najwyższe w Unii Europejskiej koszty ściągania podatków - wyrażone procentowo (koszt ściągania / wysokość podatków)
  w Polsce to ponad 1,40%
  dla porównania Austria 0,82%
  Norwegia 0,55%
  Irlandia 0,98%

  To są koszty olbrzymiej, rozrośniętej BIUROKRACJI

  każdy pomysł by tą biurokrację zmniejszyć to dobry pomysł

 • hanzal

  Oceniono 2 razy 2

  Syndrom burka łańcuchowego - całe życie służy panu, zagania - szczeka na wszystkie kury w obejściu, a tu przyszedł nowy Pan, kundel się łasi i dostał nagle ... KOPA,
  bo nowy Pan sobie nowego burka kupi, staremu nie ufa

  oj jaki biedny burek, a tak szczekał dzielnie, tak łapał każdą kurę co śmiała ziarenko przemycić

  no i wkurzony burek - jeszcze więcej szczeka na kurki z tej rozpaczy, stara się przypodobać panu jak może, ale Pan go już nie chce, teraz to już całkiem nie ma do niego zaufania,

 • hanzal

  Oceniono 2 razy 2

  służby mundurowe w ostatnich wyborach masowo na PiS głosowały - ich związkowcy do głosowania na PiS wzywali, że PiS zrobi "silną Polskę", że mundurowi dostaną podwyżki

 • smiki48

  Oceniono 5 razy 3

  na miejscu ministra finansów zwolnił wszystkich protestujących a na ich miejsce zatrudnił nowych ludzi. po pierwsze na każde jedno stanowisko będzie kilkudziesięciu chętnych, po drugie ci nowi zgodzą się na znacznie niższą płacę. Po trzecie , jako nowi w układzie będą znacznie uczciwsi od obecnych, bo są spoza układów.

 • starszy-65

  Oceniono 3 razy 3

  Dla mnie znowu zaczyna działać kontrrewolucja pisowska i ci "nie Polacy", "nie patrioci" czyli słyszę hasła PPR (i PZPR) i wojsk kbw z przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych czyli okresu budowy PRL.

 • bart-24

  Oceniono 3 razy 1

  celnicy nie chca połaczenia ze skarbowka, łaczy nas tylko wspólny szef i podatek vat, poza tym rok temu TK orzekł, że należą sie emerytury mundurowe jak policja straz pozarna, celnicy wniesli projekt obywatelski 200tys. podpisów i do dziś cisza....jestesmy umundurowani owszem ale obowiazki obostrzenia rygor jak w kazdej innej sluzbie....zasilamy 1/3 budzetu!!!! cło to nie wszystko, zwalczamy hazard, podróbki, przemyt narkotyków, broni, zwierzat i roslin ginacych gatunków itd itp

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX