Jaka frekwencja na marszu KOD? Policja: 10 tys. Stołeczny ratusz: 50 tys.

Czy czeka nas kolejna kłótnia o to, ile osób uczestniczyło w marszu KOD "Wszyscy dla wolności"? Wiele na to wskazuje.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasDziś w wielu miastach Polski odbyły się obchody rocznicy 4 czerwca - pierwszych wolnych wyborów. Największy marsz przeszedł ulicami Warszawy - z placu Bankowego na Plac Konstytucji. Organizatorzy - Komitet Obrony Demokracji - zgłosił w stołecznym ratuszu imprezę na 80 tys. ludzi.

Uczestnicy marszu "Wszyscy dla wolności" przeszli ul. Marszałkowską na Pl. Konstytucji. Manifestacja zakończy się przed dawną kawiarnią Niespodzianka, gdzie w 1989 r. mieścił się sztab wyborczy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Tam też - tradycyjnie - wzniesiono toast za wolność.

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak napisał na Twitterze, że w marszu bierze udział 50 tys. uczestników. Z kolei podinsp. Magdalena Bieniak z Komendy Stołecznej Policji poinformowała, że w momencie, kiedy manifestacja rozpoczęła przemarsz z pl. Bankowego, a jednocześnie ustał już dalszy napływ ludzi w to miejsce, według szacunków policji zgromadzonych było ok. 10 tys. osób.

Czytaj naszą relację na żywo>>

To nie pierwszy raz, kiedy szacunki policji i ratusza znacząco się różnią. Ostatni marsz KOD, który odbył się 7 maja doprowadził do poważnych sporów. Niektórzy podawali, że uczestników było nawet 240 tys. Policja, że 45 tys.

Sprawę wzięła wtedy w swoje ręce nasza redakcja i na podstawie filmu, który nakręciliśmy z balkonu jednej z kamienic w al. Ujazdowskich (na trasie marszu KOD) policzyliśmy wszystkich uczestników głowa po głowie. Wyszło 55-65 tys. osób.

Zobacz wideo