Korea Północna stworzyła swojego Facebooka i już go zhakowano. To było prostsze niż może się wydawać

Korea Północna stworzyła własną wersję serwisu Facebook. Start nie był jednak najlepszy - portal został już zhakowany przez szkockiego studenta.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Państwo Kim Dzong Una stara odcinać się od zachodu tworząc m.in. swoje narodowe wersje popularnych programów, portali i urządzeń.

Uruchomiony 27 maja serwis "Starcon" , do złudzenia przypominający Facebooka, był promowany jako "najlepszy serwis społecznościowy w Korei". Podobno władza nie była zaangażowana w ten projekt. Powstanie tego portalu jest jednak zastanawiające - w Korei Północnej dostęp do internetu ma bowiem tylko garstka społeczeństwa.

Andrew McKean, 18-letni student ze Szkocji zauważył, że na dole strony północnokoreańskiego klonu Facebooka znajduje się link, który przekierowuje do panelu dla administratorów. Złamał zabezpieczenia strony wybierając najprostsze frazy, jakie przyszły mu do głowy.

Jako login wpisał "admin", zaś jako hasło podał "password" (ang. hasło). Ku jego zaskoczeniu okazało się, że dane są prawidłowe.

"Nie wiem czemu wpisałem te słowa, ale byłem ciekaw czy to zadziała" - powiedział 18-latek, cytowany przez "Vice" .

McKean zyskał pełną kontrolę nad serwisem. Mógł dodawać i blokować użytkowników, zarządzać reklamami, wprowadzać cenzurę oraz zmienić nazwę portalu.

"Starcon" został już zawieszony - być może twórcy zorientowali się, że ktoś poznał "tajemnicze" hasło i przeglądał panel.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Bynajmniej, w każdym bądź razie i spolegliwy. Prawie każdy popełnia te błędy językowe. Ty też? [QUIZ]

 

Które zdanie jest poprawne? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: