Kukiz'15 bez ponad połowy elektoratu z jesiennych wyborów, wyborcy PO podzieleni na pół [SONDAŻ DLA GAZETA.PL]

Mocny PiS, Nowoczesna przed PO, a Kukiz'15 i PSL poza Sejmem - takie byłyby wyniki wyborów parlamentarnych, gdyby odbyły się teraz. Sondaż Millward Brown dla Gazeta.pl pokazuj coś jeszcze - jak niektóre partie straciłyby swoich wyborców i na kogo ci woleliby głosować.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasDo wyborów - tak prezydenckich, jak i parlamentarnych - zostało jeszcze dużo czasu. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, jak dziś radzą sobie partie i kto miałby szanse zostać prezydentem. Wyniki 10 teoretycznych pojedynków z Andrzejem Dudą poznacie tutaj >>>

Poniżej prezentujemy zaś rezultaty sondażu poparcia dla partii.

Gdyby teraz odbyły się wybory parlamentarne, na Zjednoczoną Prawicę (PiS/PR/SP) zagłosowałoby 34 proc. respondentów w naszym sondażu. Poparcie dla Nowoczesnej zadeklarowało 19 proc., a dla Platformy Obywatelskiej - 14 proc. badanych.

Czwarty wynik uzyskała partia KORWiN - zagłosowałoby na nią 6 proc. badanych. W Sejmie znalazłby się jeszcze SLD z 5 proc. poparcia. Dość zaskakująco, poza Sejmem, zaznał się ruch Pawła Kukiza. Oddanie głosu na Kukiz'15 zadeklarowało 4 proc. badanych. Tyle samo, co na PSL. Partia Razem uzyskała 3 proc, a Ruch Narodowy 2 proc. 4 proc. respondentów było niezdecydowanych, a 5 proc. odmówiło odpowiedzi.

Gdzie przeszli wyborcy PO, a gdzie lewicy?

W sondażu Millward Brown dla Gazeta.pl respondentów pytano także, na kogo oddali głos w wyborach parlamentarnych jesienią zeszłego roku. Porównując to z deklarowanym poparciem dla partii możemy szacować, na rzecz kogo traci wyborców.

Największą część elektoratu od jesiennych wyborów straciło Kukiz'15. Na ugrupowanie zagłosowałoby dziś tylko 44 proc. tych, którzy poparli je jesienią. Największa cześć - ok. 22 proc. - teraz deklaruje oddanie głosu na PiS. Inni przeszli m.in. do PO i partii KORWiN.

Druga pod tym względem straty elektoratu jest Platforma Obywatelska. Ponownie zagłosowałoby dziś na nią 49 proc. wyborców z jesieni. Z kolei aż 39 proc. z nich wybrałaby dziś Nowoczesną.

Po wyborach przestała istnieć koalicja Zjednoczonej Lewicy, a jej wyborcy się podzielili. 56 proc. z nich zagłosowałoby dziś na główną partię ZL - SLD. 22 proc. wybrałoby Nowoczesną, a inni m.in. PSL i Razem. Wyborcy tej ostatniej partii są dziś najbardziej niezdecydowani. 19 proc. z nich nie wie, na jaką partię by zagłosowało, a 67 ponownie wybrałoby Razem. 11 proc. oddałoby głos na PO. Z kolei na partię KORWiN ponownie zagłosowałoby 66 proc. tych, którzy wybrali to ugrupowanie jesienią. Pozostali wyborcy poparliby raczej Ruch Narodowy, Kukiz'15 i Nowoczesną.

Kto ma najbardziej "żelazny elektorat"?

Najbardziej wiernymi wyborcami mogą cieszyć się trzy partie. 84 proc. wyborców Nowoczesnej dziś także zagłosowałoby na to ugrupowanie. Pozostali z nich wybraliby Razem lub PO. Z kolei na PiS i sojuszników ze Zjednoczonej Prawicy zagłosowałoby teraz aż 89 proc. osób, które wybrały to ugrupowanie jesienią.

Najbardziej "żelazny elektorat" ma z kolei PSL. Poparcie dla ludowców deklaruje dziś 91 proc. wyborców z jesieni. Po kilka procent zagłosowałoby a PO lub PiS.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: