"Niedoświadczony, nie da rady", nie chcieli go w PO. Najmłodszy prezydent miasta zaskakuje mieszkańców

1. Marek Materek ma 26 lat i jest prezydentem Starachowic od 1,5 roku 2. Został wyrzucony z PO, startował w wyborach jako kandydat bezpartyjny 3. Kadencję zaczął od obniżki pensji prezesów miejskich spółek

Polub i bądź na bieżąco! Marek Materek wygrał wybory na prezydenta Starachowic (woj. świętokrzyskie) w grudniu 2014 r. Miał wtedy 25 lat - został najmłodszym prezydentem w kraju. Krytycy obawiali się, że Materek jest zbyt młody i niedoświadczony - nie da więc sobie rady na tak wymagającym stanowisku. Teraz zmieniają zdanie.

26-latek zbiera pochwały od mieszkańców Starachowic, ale też od tych, którzy mieszkają w innych miastach Polski. O jego działaniach dowiadują się nie tylko z artykułów w prasie, ale też od samego prezydenta, który jest z nimi w stałym kontakcie na swoim profilu na Facebooku.

Mieszkańcy piszą, prezydent interweniuje

Prezydent Starachowic opisuje swoją pracę, ale pyta też o to, co w mieście należy zmienić. Zdarzyło się, że jeden z mieszkańców napisał, że przy ulicy spalił się kosz na śmieci. 2 godziny później prezydent wstawił zdjęcie nowego kosza. W maju jedna z mieszkanek poprosiła Materka o interwencję w związku z budową drogi. Przez prace remontowe nie miała dojazdu do swojej firmy. Prezydent dopytywał się, jakie są problemy, w końcu poinformował o tym, co udało się osiągnąć - powstał nowy podjazd.

Pochwały także z innych miast Polski

Mieszkańcom bardzo się to podoba. Ale doceniają to też inni. W Internecie nie brakuje przychylnych Materkowi komentarzy: " Zazdroszczę trochę im tego prezydenta. (...) Mieszkańcy do niego piszą, a on chwilę później odpisuje, że zostało wykonane albo mówi, kiedy zostanie wykonane. Tylko pozazdrościć komunikacji z ludźmi!" - pisze użytkownik serwisu wykop.pl. Inny użytkownik komentuje: "Widać, że zależy mu na tym, by jego miasto rozkwitało. Właśnie takich ludzi nam w Polsce potrzeba."

Na początku kadencji o Materku zrobiło się głośno nie tylko ze względu na jego wiek. Zapowiedział wówczas, że mieszkańcy Starachowic zapłacą mniej za odprowadzanie ścieków. Prezydent obciął bowiem prezesom gminnych spółek pensje - szefowi Wodociągów o 5 tys. zł , jego zastępca, który zarabiał 13 tys. dostał nowe stanowisko i pensję 1750zł.

W tym roku mieszkańcy chwalili Materka za projekt, zgodnie z którym działacze opozycji antykomunistycznej mieli jeździć autobusami za darmo. W kwietniu br. radni podjęli uchwałę, która przyznaje im tak uprawnienia.

Intensywna, ale krótka kariera w PO

Marek Materek skończył politologię i stosunki międzynarodowe oraz podyplomowe studia w zarządzaniu nieruchomościami. Jest twórcą stowarzyszenia "Projekt Starachowice", pomagał też w organizacji Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach. Był związany z Platformą Obywatelską. Jako 20-latek prowadził biuro europosłanki Róży Thun. W 2013 r. wybrano go na przewodniczącego struktur powiatowych PO w Starachowicach. Rok później został jednak wykluczony z partii. Jak opisywała kielecka "Gazeta Wyborcza": "Niektórzy działacze uważali, że jest zbyt samodzielny".

A TERAZ ZOBACZ: Tak niszczeją pociągi za miliony

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Bynajmniej, w każdym bądź razie i spolegliwy. Prawie każdy popełnia te błędy językowe. Ty też? [QUIZ]

 

Które zdanie jest poprawne? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: