2020 rok, II tura wyborów prezydenckich. Kto zagroziłby Dudzie? Tusk? Lider KOD? A może... Kaczyński? [SONDAŻ DLA GAZETA.PL]

Wybory prezydenckie dopiero za 4 lata, ale już dziś postanowiliśmy sprawdzić, jak w starciu z Andrzejem Dudą wypadliby politycy i osoby z życia publicznego. Wybraliśmy 10 kontrkandydatów i zapytaliśmy w sondażu Polaków, na kogo oddaliby swój głos.

Mamy świadomość, że jest to czyste political fiction. Do potencjalnego starcia z Dudą w II turze wyborów prezydenckich 2020 wybraliśmy osoby z różnych stron sceny politycznej, ale także znane postaci z życia publicznego, które nigdy nie deklarowały chęci startu w wyborach i nie są politykami. Byliśmy ciekawi, jak poradziłyby sobie w walce o fotel głowy państwa. Badanie zostało przeprowadzone metodą telefoniczną przez firmę Millward Brown SA na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1019 dorosłych osób.

Najlepszy wynik w starciu z urzędującym prezydentem uzyskał Donald Tusk - głosowanie na niego zadeklarowało 41 proc. badanych, na Dudę - 47. Przewodniczący Rady Europejskiej okazał się najsilniejszym kontrkandydatem, mimo że od grudnia 2014 roku nie bierze udziału w polskiej polityce.

embed

Najlepszy wynik spośród czynnych polskich polityków, których wybraliśmy do sondażu, uzyskał Ryszard Petru. Lider Nowoczesnej podobnie jak Tusk zdobył 41 proc. głosów. Sam Petru nazywał się niedawno "liderem opozycji". Jego wynik w sondażu pokazuje, że te słowa wcale nie były na wyrost. Na Dudę w tym starciu głos oddałoby 47 proc. ankietowanych.

embed

Kolejnym potencjalnie najsilniejszym przeciwnikiem Dudy okazała się osoba, która nie jest politykiem. 37 proc. głosów w II turze wyborów zdobyłby... Tomasz Lis. Na prezydenta w tym pojedynku głos oddałoby 46 proc. badanych. Warto przypomnieć, że Lis jako kandydat na prezydenta pojawił się po raz pierwszy w 2004 roku. W sondażu "Newsweeka" uzyskał on wtedy aż 43 proc. głosów, a przechodząc do II tury przegrałby wtedy jedynie z Jolantą Kwaśniewską.

SondażSondaż Fot.Gazeta.pl

Niewiele gorzej od Lisa w badaniu wypadł inny potencjalny kandydat spoza świata polityki - Jerzy Owsiak. Na niego zagłosowałoby 35 proc. ankietowanych. Duda mógłby w takim pojedynku liczyć na 46 proc. poparcia.

embed

Pierwszą piątkę najmocniejszych przeciwników obecnego prezydenta zamyka lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. Gdyby zmierzył się w drugiej turze z Dudą, uzyskałby 33 proc. głosów, a prezydent - 48 proc.

SondażSondaż Fot.Gazeta.pl

Spośród osób kojarzonych z lewicą w starciu z Dudą na czoło wysuwa się w naszym sondażu Robert Biedroń, obecny prezydent Słupska. Zdobyłby 32 proc. głosów. Na Dudę swój głos oddałoby 49 proc. badanych.

embed

Jako przeciwnika z lewej strony sceny politycznej wybraliśmy także Barbarę Nowacką. Gdyby przeszła do II tury, mogłaby liczyć na zdobycie w tym starciu 30 proc. głosów. Poparcie dla Dudy zadeklarowało z kolei 50 proc. badanych.

embed

Gorzej od Nowackiej wypadł "czarny koń" wyborów prezydenckich z 2015 r., Paweł Kukiz. Zdobyłby 26 proc. głosów, a Duda - 44 proc. Aż 19 proc nie poszłoby do urn, gdyby startowali ci dwaj kandydaci.

SondażSondaż Fot.Gazeta.pl

Na mniejsze poparcie w wyborach mógłby liczyć lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski. Gdyby mierzył się z Dudą w drugiej turze, zagłosowałoby na niego 23 proc. badanych, a na obecnego prezydenta - 50 proc.

embed

Na końcu stawki znalazł się... Jarosław Kaczyński. Choć takie starcie to oczywiste "political fiction", jego wynik wydaje się zaskakujący - na Dudę zagłosowałoby 58 proc. na prezesa PiS jedynie 3 proc. ankietowanych w naszym sondażu. Co ważne, gdyby w II turze wyborów spotkała się taka para, aż 26 proc. osób badanych w naszym sondażu odpowiedziało, że nie wzięłoby udziału w głosowaniu.

embed

W wyborach prezydenckich rok temu głosowało 49 proc. uprawnionych. W naszym sondażu udział deklaruje znacznie więcej - aż 69 proc. badanych stwierdziło, że "na pewno" lub "raczej" wzięłoby udział w głosowaniu.

Sondaż zrealizowany przez Millward Brown SA dla Gazeta.pl w dniach 20-22 05.2016 r. metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1019 dorosłych Polaków.

Zobacz wideo

[QUIZ] Co wiesz o historycznych prezydentach Polski? Ilu zaprzysiężonych prezydentów rządzących w kraju urzędowało przed Bronisławem Komorowskim? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: