"Muszę uderzyć się we własne piersi...". Kaczyński w wywiadzie przyznaje się do błędu sprzed lat

1. "Kluczowa" dla klęski PiS w 2007 r. była wg Kaczyńskiego debata z Tuskiem 2. Prezes PiS odczuwał "ogromne zmęczenie", nie miał czasu na przygotowanie 3. W wywiadzie dla "Do Rzeczy" Kaczyński oceniał też Dudę i Szydło

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas"Bronimy demokracji" - głosi tytuł na okładce nowego "Do Rzeczy" . Jarosław Kaczyński w wywiadzie mówi m.in. o Trybunale Konstytucyjnym, rządzie PiS, ale także o powodach niskiego wyniku wyborczego swojej partii w 2007 r.

- Wtedy kluczowe dla naszej przegranej - i tu muszę uderzyć się we własne piersi - było to, że zgodziłem się na dyskusję z Donaldem Tuskiem - tłumaczy Kaczyński. - Nie miałem szansy jej wygrać ze względu na ogromne zmęczenie i brak czasu na przygotowanie - dodaje. Prezes uważa, że podczas debaty PO zyskała przywódcę.

Szydło jako "eksperyment", a prezydent...

Jak ocenia premier Beatę Szydło? Stwierdza, że ten "błyskawiczny awans, jakiego doznała koleżanka" jest eksperymentem, ale takim, "który wychodzi, więc nie ma żadnych przesłanek, aby go przerywać".

A co sądzi o prezydencie Andrzeju Dudzie? Kaczyński zaznacza, że jego osobista ocena nie ma znaczenia, zaś Duda wypełnia swoją funkcję, a "jego funkcją jest 'stać dobrze'".

Kaczyński o obłędzie i Tusku

Prezes PiS odniósł się też do niedawnej rozmowy tygodnika z prof. Łukaszem Święcickim . W przekonaniu Kaczyńskiego, wywiad był "świetny". Szef PiS ocenia, że chociaż demokracja ma się dobrze, to w Polsce panuje "obłęd wywołany przez pewną grupę i przenoszony na innych". Dodajmy, że psychiatra tłumaczył się kilka dni później ze swoich słów o obłędzie wśród opozycji. Twierdził, że zostały wypaczone.

W wywiadzie również kilka ciepłych słów o... Donaldzie Tusku. "Zdolny człowiek" ale nie "czarodziej" tak określa go Kaczyński. Cały wywiad w najnowszym "Do Rzeczy" .

Zobacz wideo

A TERAZ ZOBACZ: Konsekracja kościoła w Toruniu

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Na te 15 pytań z historii wstyd nie znać odpowiedzi. Sprawdź się w quizie Kto był pierwszym dowódcą Afrika Korps? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: