Polski dziennikarz po pięciu latach wypuszczony z więzienia. "Naruszył lokalne układy"

1. Aleksander Orłow po pięciu latach wyszedł na wolność 2. Dziennikarz był przetrzymywany w ukraińskim areszcie 3. W przeszłości badał sprawę układów korupcyjnych w Odessie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPo 5 latach pozbawienia wolności i 155 rozprawach ukraiński sąd w Odessie zgodził się na opuszczenie aresztu przez polskiego dziennikarza Aleksandra Orłowa - poinformowała Fundacja Otwarty Dialog.

Orłow był przetrzymywany bez wyroku sądowego w "fatalnych, urągających ludzkiej godności warunkach". Jak twierdzą członkowie Fundacji, "jego proces był farsą, która przywodziła na myśl procesy więźniów politycznych w putinowskiej Rosji".

Rozbił układy

Dziennikarz zajmował się m.in. demaskowaniem korupcji. Naraził się władzom serią krytycznych artykułów o sytuacji w Odessie. "Naruszył lokalne układy na styku władzy, biznesu i zorganizowanej przestępczości" - czytamy w relacji FOD.

W 2011 roku Orłow trafił do aresztu, oskarżano go o zlecenie zabójstwa inspektora ruchu drogowego Siarhieja Mroczko. Prokuratura i sąd nie dysponowały wiarygodnymi dowodami, ale nie spieszyły się z rozstrzygnięciem.

"I dopiero po wielu miesiącach walki i naciskach z Polski udało się wywrzeć wystarczającą presję na organy ścigania i wymiar sprawiedliwości na Ukrainie" - informuje Fundacja Otwarty Dialog i dodaje: "Nie byłoby to możliwe bez zrozumienia i zaangażowania ze strony wielu ukraińskich parlamentarzystów. Ich poręczenie i koordynacja działań z polskimi kolegami ostatecznie przyniosły sukces".

Głodówka Orłowa

Na początku kwietnia b. roku Orłow "w odpowiedzi na nieznośne warunki przetrzymywania w areszcie i tortury" ogłosił strajk głodowy. Jak twierdził, każdemu doprowadzeniu z aresztu do sądu towarzyszyło łamanie jego praw obywatelskich, co prowadziło do pogorszenia zdrowia.

"Doprowadzenie do sądu poprzedza wczesna pobudka, potem długi trwający wiele godzin pobyt w zadymionym, wilgotnym i źle wietrzonym pomieszczeniu (izbie zatrzymań). Ponieważ Aleksander Orlow cierpi na choroby dróg oddechowych (przewlekłe zapalenie oskrzeli, astma alergiczna), to długie przebywanie w podobnych warunkach negatywnie odbija się na stanie jego zdrowia" - wyjaśniała Fundacja.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

QUIZ: Większość Amerykanów poległa na tym teście dla 10-latków. A Ty?

 

Którego gazu najwięcej jest w ziemskiej atmosferze? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: