Udaremniono zamach na jednostkę policji w Warszawie. "Ładunki wybuchowe pod radiowozami"

1. Policja zatrzymała na gorącym uczynku trzech mężczyzn 2. Sprawcy przygotowywali zamach na komisariat Warszawa-Włochy 3. Policja: "Mają związek ze skrajnymi środowiskami anarchistycznymi"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasTrzej mężczyźni zostali zatrzymani pod zarzutem posiadania substancji i urządzeń o charakterze wybuchowym i umieszczenia ich pod dwoma radiowozami przy jednym z komisariatów w stolicy - przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prok. Michał Dziekański. Grozi za to do 8 lat więzienia.

Jak dodał, chodziło o komisariat policji w stołecznych Włochach przy ul. 17 stycznia. - Podejrzani zostali przesłuchani, nie przyznali się do popełnienia przestępstwa i odmówili złożenia wyjaśnień. Nie znamy na tę chwilę motywu ich działania - zaznaczył.

Zatrzymani mężczyźni są w wieku 35, 31 i 17 lat; zostali aresztowani na trzy miesiące. Jak twierdzi policja i prokuratura, "mają związek ze skrajnymi środowiskami anarchistycznymi".

Sprawcy zostali aresztowani na trzy miesiące

Z kolei rzecznik prasowy stołecznej policji Mariusz Mrozek poinformował, że do zatrzymań "na gorącym uczynku" doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Śledczy nie mogli jednak ujawnić tych doniesień, bo "przez ten czas wykonywano czynności procesowe".

Według relacji rzecznika stołecznej policji jeden z mężczyzn pozostał na czatach, a dwaj pozostali minęli budynki i zaczęli montować pakunki pod samochodami. - Policjanci wkroczyli wtedy do akcji. Te trzy osoby próbowały wtedy uciekać, ale zostały bardzo szybko obezwładnione. Równie szybko ustaliliśmy, że pod samochodami pozostawione zostały ładunki wybuchowe. Na miejsce wezwano pirotechników. Ładunki zostały zabezpieczone - powiedział Mrozek.

- Przygotowane ładunki mogły zniszczyć te radiowozy. Obie butle miały lonty; chodziło o to, by sprawcy mieli czas na oddalenie się przed ich eksplozją - tłumaczył Mrozek. Wcześniej do policji napływały informacje operacyjne w tej sprawie. Jak dodał, miejsce przewidzianego ataku - na skutek tych informacji - objęte było "bardzo szczegółowym nadzorem".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

QUIZ: Większość Amerykanów poległa na tym teście dla 10-latków. A Ty? Którego gazu najwięcej jest w ziemskiej atmosferze? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: