"Tu nie ma koszmaru" - tata Hani, operowanej w CZD, relacjonuje strajk w szpitalu

W warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka trwa strajk pielęgniarek. O tym, jak wygląda sytuacja dzieci, opowiada nam Bartosz Raj, ojciec Hani, która na oddziale neurochirurgii czeka na kolejną operację.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPielęgniarki w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie ogłosiły strajk generalny "do odwołania". Został zarządzony po załamaniu się negocjacji dotyczących podwyżek. Pielęgniarki miały w zeszłym roku obiecane 400 zł, ale do tej pory otrzymały tylko część z tych pieniędzy.

Z CZD dochodziły w poniedziałek i wtorek relacje zdenerwowanych rodziców o tym, że operacje nie odbywają się, dzieci są odsyłane do domów. O tym, jak wygląda sytuacja na oddziale neurochirurgii, opowiada nam Bartosz Raj, autor bloga OJCA RAJ. Jest ojcem Hani, która w CZD czeka właśnie na kolejną operację. Oto jego opowieść:

"Na oddziale neurochirurgii nie odczułem, że jest strajk pielęgniarek. Moje dziecko normalnie dostaje lekarstwa, jest podłączone do aparatury. Nie miałem ani przez chwilę poczucia, że Hania jest zaniedbywana albo nie ma odpowiedniej opieki. Żartowaliśmy nawet z innymi rodzicami, że dzieci mają lepszą opiekę niż zwykle, bo na oddziale jest więcej lekarzy. Po operacji zazwyczaj rodzic rozmawia z lekarzem kilka razy dziennie. Teraz przychodzili do sal co 15-20 minut, a nawet pomagali pielęgniarkom w wymienianiu opatrunków albo podawaniu leków. Mają mniej zadań na bloku operacyjnym, więc są ze swoimi pacjentami na oddziale.

Korytarze nie są puste

Kilkoro dzieci zostało wypisanych wcześniej - to np. 15-latkowie ze szwami na głowie. Mają zdjęcie szwów za 10 czy 15 dni, więc po co ich trzymać?

W nocy z wtorku na środę, kiedy pojawiła się informacja, że strajkujące pielęgniarki nie zgadzają się na premię 60 zł, na neurochirurgii pojawiła się ta sama pielęgniarka, która miała dyżur poprzedniej nocy i pracowała normalnie.

To nieprawda, że są tu puste korytarze i nie ma pielęgniarek. Jest ich mniej, ale nikt, kto potrzebuje opieki, nie został jej pozbawiony. Dziewczyna, która po operacji nie ma jak wrócić do domu przed czwartkiem, nie została wypisana i ma normalną opiekę lekarzy i pielęgniarek. Nikt tej dziewczyny stąd nie wygoni. Nie wiem, jak jest na innych oddziałach Centrum Zdrowia Dziecka, ale na neurochirurgii nie ma żadnego dramatu ani koszmaru, nie ma poczucia przerażenia.

Praca 24 godziny na dobę

Tutaj, na neurochirurgii, ale tak samo jest na onkologii dziennej, pielęgniarki pracują 24 godziny na dobę. Leży tu 20 dzieci na 8 salach. Jak pielęgniarki przejdą te osiem sal, podłączą aparaturę, podadzą leki, to mijają dwie godziny i muszą ruszać z powrotem od pierwszej sali, bo już znowu trzeba przełączyć aparaturę, podać leki.

Czy pielęgniarek powinno być dwa albo trzy razy więcej? Nie wiem, ale wiem, że zdarzają się sytuacje, że ta sama pielęgniarka jest na dyżurze kilka nocy z rzędu. A te panie zarabiają po 2000 złotych. Wczoraj dostały propozycję jednorazowej premii - 60 złotych. Co może pielęgniarka z tym zrobić? Kupić sobie chilijskie wino w Lidlu.

Praca pielęgniarki tutaj, na oddziale neurochirurgii różni się od pracy pielęgniarki np. na rehabilitacji. Tam dzieci idą spać i nie ma podawania leków, wzywania lekarza. Tutaj to się odbywa całą dobę. Więc pewnie powinny być zróżnicowane warunki. Pielęgniarki tutaj zarabiają dwa, trzy, cztery razy za mało.

Żeby wszyscy tak strajkowali!

Powiem, jak tu wygląda strajk: Hania będzie dziś wieczorem miała kolejną operację. Przyspieszoną o dwa dni, żeby nie leżała bezczynnie. Trwa strajk pielęgniarek. A w pięć minut po tym, jak zapadła decyzja o dzisiejszej operacji, przyszła pielęgniarka i przyniosła tabliczkę, że Hania ma być na czczo. Lekarz, który nie ma dziś dyżuru, przyjedzie specjalnie, żeby było dwóch operujących specjalistów. To jest strajk? Życzyłbym sobie, żeby wszystkie grupy zawodowe tak strajkowały!

Ja jestem spokojny, że moja córka dziś po operacji zostanie przywieziona z bloku operacyjnego i pielęgniarka przy tym będzie" - kończy swoją opowieść pan Bartosz.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz, czego domagają się pielęgniarki:

Zobacz wideo

O niepokojach rodziców małych pacjentów CZD pisaliśmy tutaj>>>

QUIZ: Większość Amerykanów poległa na tym teście dla 10-latków. A Ty? Którego gazu najwięcej jest w ziemskiej atmosferze? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: