Clinton na leczenie? "Ci, którzy są teraz u władzy, powinni byli przejść wcześniej badania"

1. Tak Lech Wałęsa wywiadzie dla "Rz" komentuje słowa prezesa PiS 2. Zdaniem b. prezydenta Bill Clinton nie ma za co przepraszać 3. I dodaje: "PiS chce leczyć wszystkich tych, którzy mają odmienne zdanie"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Według Lecha Wałęsy, były prezydent USA nie musi przepraszać Polaków za słowa: "Polska i Węgry uznały, że demokracja to za duży problem i że wolą przywódców w stylu Putina". Takich przeprosin oczekuje m.in. premier Szydło.

"Clinton powiedział prawdę i nie ma za co przepraszać Polaków. W Polsce dzieją się rzeczy, które nigdy nie powinny się wydarzyć - mówi Wałęsa w wywiadzie dla dziennika "Rzeczpospolita" .

Przeprosić powinna natomiast Beata Szydło, której partia - zdaniem Wałęsy - oszukała Polaków podczas kampanii wyborczej.

"Gdyby powiedzieli prawdę, to nikt by ich nie wybrał"

"Gdyby powiedzieli, że nie będą przestrzegać trójpodziału władzy, to nikt by ich nie wybrał. Gdyby nie ukryli niektórych ludzi, których Polacy nie znoszą, to też by nie wygrali wyborów. PiS okłamał Polaków i trzeba im na to zwracać uwagę" - podkreśla były prezydent.

Lech Wałęsa mówi jednak, że nie jest tak, jak twierdzi prezydent Francji, który powiedział niedawno, że "nie chce takiego społeczeństwa" jak na Węgrzech i w Polsce. Było to z kolei nawiązanie do wypowiedzi b. prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, który chwalił Polskę i PiS.

"Źle się stało, ale do władzy doszli w wolnych wyborach"

"Tutaj jest nieporozumienie. Źle się stało, że PiS doszedł do władzy. Ale zostali wybrani w demokratycznych i wolnych wyborach. Wybór jest legalny. Społeczeństwo zachowuje się wybitnie dobrze. Jeszcze nie wychodzą na ulicę i ich nie wyrzucają. Czekają na obniżenie wieku emerytalnego i załatwienie obiecanych spraw z kampanii. Masy czekają na spełnienie obietnic. Społeczeństwo jest w trudnej sytuacji. Można nas obwiniać, że w 50 proc. nie poszliśmy do wyborów. Można nas obwiniać, że źle wybraliśmy. Ale to się zdarza wszędzie. Lepenowcy też byli blisko władzy" - zwraca uwagę Wałęsa.

"PiS chce leczyć wszystkich, którzy mają inne zdanie"

Legendarny przywódca Solidarności odniósł się też do niedawnej wypowiedzi prezesa PiS. Kaczyński komentując słowa b. prezydenta USA, powiedział: "Jeśli ktoś twierdzi, że dzisiaj w Polsce nie ma demokracji, to znaczy, że jest w stanie, który trzeba by zbadać zbadany metodami medycznymi".

"Od dawna PiS chce leczyć wszystkich tych, którzy mają odmienne zdanie. Ja uważam, że ci, którzy są teraz u władzy, powinni byli przejść wcześniej badania lekarskie" - mówi w "Rz" Wałęsa.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Quiz wiedzy o prezydentach USA Który amerykański prezydent najdłużej sprawował urząd? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: