Niezapowiedziana wizyta Timmermansa w Warszawie. Spotkanie z Szydło i prezesem Rzeplińskim

1. Wiceszef KE w W-wie spotyka się z Beatą Szydło 2. Tommermans ma też spotkać się z prof. Rzeplińskim 3. Nieoficjalnie, z powodu wizyty swój kalendarz zmienił wiceszef MSZ

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans przyleciał do Warszawy i o godzinie 14 spotkał się z premier Beatą Szydło.

Cel wizyty wiceszefa KE w Warszawie to rozmowy o możliwościach rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Spotkanie także z prezesem TK

Rzecznik KE Margaritis Schinas podał, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podczas wizyty w Polsce spotka się także z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim.

"Dialog i poszukiwanie rozwiązań ws. TK"

Z kolei rzeczniczka Mina Andreewa powiedziała, że w Warszawie Timmermans zamierza "kontynuować konstruktywny dialog i poszukiwać rozwiązań" sporu o TK.

- Wydaje się, że jesteśmy blisko porozumienia w znalezieniu rozwiązań dot. TK wychodzących naprzeciw oczekiwaniom ustrojowym i prawnym większości parlamentarnej i rządu, a zarazem spełniającym w najwyższym stopniu kryteria rządów prawa - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Według nieoficjalnych informacji minister Szymański właśnie z powodu niezapowiedzianej wizyty wiceprzewodniczącego KE odwołał wyjazd na spotkanie ministrów ds. europejskich państw UE w Brukseli.

W poniedziałek upłynął termin, w którym Timmermans miał przyjąć opinię na temat praworządności w Polsce, chyba że do tego czasu nastąpiłby postęp, prowadzący do rozwiązania kryzysu konstytucyjnego oraz wyjaśnienia wątpliwości KE. Opinia nie została jednak przyjęta tego dnia, a Komisja Europejska poinformowała jedynie, że trwają konstruktywne rozmowy z polskimi władzami w nadziei na znalezienie rozwiązań.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! 14 faktów z poprzedniej dekady, które musisz znać [QUIZ] Okręt "Kursk", który zatonął w 2000 r., był: Sprawdź! Rozwiąż QUIZ