Problemy z wypłatami 500 plus. W kolejnych województwach brakuje pieniędzy

1. RMF FM: W 7 województwach jest problem z obsługą 500 plus 2. Chodzi o te rodziny, w których jedno z rodziców przebywa za granicą 3. Wojewoda śląski miał przekazać pieniądze na 500 plus, ale odebrać z innej puli

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Jak alarmuje radio RMF FM , co najmniej w siedmiu województwach jest problem z obsługą świadczeń w ramach programu 500 plus. Chodzi o rozpatrywanie wniosków rodzin, w których przynajmniej jedno z rodziców mieszka za granicą. Nad zgłoszeniami takich rodzin jest więcej pracy, ponieważ samorządy mają obowiązek sprawdzić, czy nie pobiera ona podobnego świadczenia w innych krajach UE.

Według ustaleń dziennikarzy radia, problem dotyczy województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego, łódzkiego i dolnośląskiego. W Małopolsce, gdzie problem jest najpoważniejszy, brakuje 1,5 mln zł na wypłaty i 20 osób do pracy nad wnioskami. "Część zarządów województw upomina się o pieniądze u wojewodów, część kieruje prośby bezpośrednio do Warszawy. Natomiast marszałkowie w Małopolsce nie wykluczają wejścia na drogę sądową po to, żeby dostać potrzebne środki z budżetu państwa" - czytamy.

Daje na 500 plus, odbiera z innej puli

Katowice.wyborcza.pl podały z kolei, że wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, choć chętnie promuje program PiS, nie przekazał samorządowi pieniędzy na jego obsługę. W przypadku Śląska chodzi o wnioski 1617 rodzin.

- W tej chwili w tej sprawie wiadomo tylko tyle, że dostaniemy pieniądze na obsługę programu, ale jednocześnie wojewoda chce nam zmniejszyć pulę na koordynację świadczeń rodzinnych. To kreatywna księgowość w najgorszym wydaniu, bo pieniędzy i tak zabraknie - ocenia w rozmowie z portalem Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa.

"Codzienność dobrej zmiany w Wadowicach

O problemach informuje też Mateusz Klinowski, burmistrz Wadowic. "Pieniądze na program 500+ skończyły się. Premier Beata Szydło i jej rząd nie zaplanowali przekazania nawet połowy potrzebnych środków na wypłaty w Gminie Wadowice, a przekazane środki już zostały wyczerpane. Wszystkich czekających na wypłaty mieszkańców informuję, że wznowimy je po przesłaniu pieniędzy przez rząd. Oto codzienność dobrej zmiany" - napisał na Facebooku.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Szybki QUIZ: Co wiesz o programie 500+ na dziecko? [5 pytań] Czy program przewiduję dopłatę na pierwsze dziecko? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ