Szef komisji smoleńskiej twierdzi, że jest nowe nagranie z tupolewa. "Bardzo czyste. Mamy zaufanie, że nie manipulowane"

1. Szef komisji smoleńskiej: Łotysze przekazali nowe nagranie dot. tupolewa 2. Stwierdził, że chodzi o korespondencję z wieżą w Smoleńsku 3. Zapis jest dobrej jakości, będzie badany - mówił dla "wSieci"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasŁotysze parę tygodni temu przekazali Polsce nowe nagranie dot. tupolewa. Chodzi o korespondencję "załogi polskiego samolotu z wieżą w Smoleńsku" - wynika z wywiadu z Wacławem Berczyńskim, szefem komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej, opublikowanego w najnowszym wydaniu tygodnika "wSieci" pod tytułem "Mamy nowe nagranie z Tu-154M". - Ciekawe, że właśnie Łotysze mieli dostęp do korespondencji polskiego samolotu (...) Nagranie jest bardzo czyste i mamy zaufanie, że nie jest manipulowane. Skorelujemy je z dotychczasowym materiałem głosowym, który otrzymaliśmy od Rosjan - powiedział Berczyński. Nie sprecyzował, co znalazło się na łotewskim nagraniu.

W rozmowie stwierdził też, że w komisji Millera nie wykorzystano ostatniej części nagrania z kokpitu. Pytany, co tam można usłyszeć, odpowiedział tajemniczo: "mamy do czynienia ze zdarzeniami odbiegającego od normy. Dlatego w komisji Millera uznano, że nie będzie to uwzględniane".

Czy Łotwa przekazała stronie polskiej nowe materiały ws. katastrofy smoleńskiej drogą oficjalną? Postanowiliśmy sprawdzić. W Ambasadzie Łotwy w Warszawie powiedziano nam jednak, że aktualnie nie ma tam nikogo, kto mógłby potwierdzić doniesienia Berczyńskiego. Wysłaliśmy więc pytania mailem na adres podany przez pracownika placówki. Czekamy na odpowiedź.

Zbudują replikę tupolewa

Szef komisji zdradził też w wywiadzie, że zostanie zbudowana "wierna kopia samolotu w mniejszej skali" oraz "model skrzydła, stuprocentowo odwzorowujący jego faktyczne parametry". Na te wszystkie działania komisja ma budżet w wysokości 4 mln zł.

- Sprawdzimy jak Tu-154M zachowuje się w różnych sytuacjach w locie, przy lądowaniu, ze zmiennym położeniem klap, również przy utracie końcówki skrzydła. Pozwoli to ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, czy przy braku fragmentu skrzydła możliwe było wykonanie półbeczki - wyjaśnia Berczyński.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

JPN, POL, ESP - wiesz, które państwa są tak oznaczone? [QUIZ] Na rozgrzewkę: POL to oczywiście: Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: