Były prezes Sądu Najwyższego apeluje. I nie przebiera w słowach: Nawet w stanie wojennym...

1. Były prezes SN, Adam Strzembosz, zaapelował do polskich sędziów 2. "Być może zbliżają się dla was czasy niełatwe" - powiedział 3. "Jestem przekonany, że podołacie i będę mógł być z was dumny" - dodał

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Drodzy koledzy, musimy mieć świadomość tego, że być może zbliżają się dla was czasy niełatwe - powiedział z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości były prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz, cytowany przez TVN24 .

I dodał: - Ale nie jest się sędzią tylko w czasie pięknej pogody. Jest się sędzią w czasach trudnych i dali temu dowód sędziowie, którzy potrafili nawet w stanie wojennym oprzeć się nieprawdopodobnie wielkim naciskom, zachować własną godność i to, co jest najważniejsze - niezależność od wszelkich władz i niezawisłość w orzekaniu. Jestem przekonany, że temu wzywaniu, które być może was czeka, podołacie i będę mógł być z was dumny.

Uchwała sędziów Sądu Najwyższego

Już pod koniec kwietnia Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sadu Najwyższego uchwaliło, że już sam wyrok Trybunału Konstytucyjnego - niezależnie od tego, czy jest opublikowany w Dzienniku Ustaw czy nie - daje powody do "domniemania niekonstytucyjności ustawy".

Sędziowie podkreślili w uchwale, że podjęli ją w celu "zapewnienia jednolitości orzecznictwa sądów".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: