Nikt tego przedtem nie zaobserwował. Okazuje się, że drzewa w nocy "zasypiają"

Naukowcy zbadali za pomocą skanerów laserowych, jak drzewa dostosowują się do rytmu dnia i nocy. Okazuje się, że te wieloletnie rośliny po zmroku "zapadają w sen".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Analizy prowadzone przez naukowców z Austrii, Finlandii i Węgier pokazują, że drzewa nie różnią się w tej kwestii od większości żywych organizmów. Wyniki badań zostały opisane w otwartym artykule .

Reakcja roślin na porę dnia jest studiowana już od dawna. Żyjący w XVIII w. szwedzki przyrodnik Karol Linneusz zauważył, że pozostawione w ciemnej piwnicy kwiaty otwierają i zamykają swoje pąki pomimo braku dostępu do światła. Karol Darwin pisał natomiast o nocnych ruchach liści i łodyg.

Śpiące drzewa

Te obserwacje dotyczyły jednak małych roślin doniczkowych i nie było dotąd wiadomo, jak ten proces wygląda u drzew. W najnowszym badaniu naukowcy mierzyli ruchy drzew za pomocą skanerów laserowych.

Okazało się, że w nocy liście i gałęzie zmieniają pozycję. - Nasze badania pokazują, że w nocy całe drzewa opadają - powiedział jeden z badaczy, Eetu Puttonen z Fińskiego Instytutu Badań Geoprzestrzennych. Zmiany dotyczą wprawdzie jedynie 10 cm dla drzew mierzących 5 metrów wysokości, ale są one systematyczne.

embed

źródło: Eetu Puttonen/Fiński Instytut Badań Geoprzestrzennych

Co istotne, po wschodzie słońca drzewa wracają do swojego pierwotnego stanu. Nie wiadomo jednak, czy jest to efekt światła, czy może wewnętrznego rytmu tych roślin.

Poznać lepiej świat flory

Eksperyment przeprowadzono na dwóch brzozach - jedna znajdowała się w Finlandii, a druga w Austrii. Badania prowadzono przy bezwietrznej pogodzie. W ten sposób naukowcy chcieli wykluczyć wpływ otoczenia i warunków atmosferycznych. Użycie skanera laserowego pozwoliło dodatkowo wyeliminować sztuczne światło, które mogłoby mieć wpływ na wyniki.

András Zlinszky z węgierskiego Centrum Badań Ekologicznych tłumaczy, że "opadanie" drzew nocą może być spowodowane spadkiem ciśnienia wody wewnątrz komórek. Jak wyjaśnia, na bilans wodny komórek wpływ ma dostępność światła w procesie fotosyntezy. - W nocy fotosynteza ustępuje. (...) Gałęzie i liście są mniej sztywne i przez to bardziej podatne na opadanie pod wpływem własnego ciężaru - mówi .

Naukowcy mają nadzieję, że skanowanie laserowe pozwoli im w przyszłości badać większe obszary, takie jak sady i działki leśne. Wierzą, że w ten sposób uda się lepiej zrozumieć proces adaptacji roślin do rytmu dnia i nocy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Te 12 pytań doskonale przetestuje twoją wiedzę. Odróżnisz fakt od mitu naukowego?

 

Czy to prawda, że przeciętny człowiek używa 10-15 procent swojego mózgu? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: