Szczerski do opozycji: Prezydent daje wam szansę, powinniście być wdzięczni. Albo zabierze zabawki

1. Szczerski mówił, dlaczego prezydent nie mediuje ws. TK 2. "Na razie daje parlamentowi szansę na pokazanie siły" - stwierdził 3. Duda "zabierze zabawki, kiedy nie będzie kompromisu"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Prezydent weźmie wam wszystkie zabawki. Wy pójdziecie do domu, a prezydent będzie rządził Polską! - taki rodzaj "mediacji" ze strony Andrzeja Dudy zapowiedział w Radiu ZET Krzysztof Szczerski, minister w jego kancelarii.

"Prezydent daje wam szansę i powinniście być wdzięczni"

U Moniki Olejnik Szczerski wyjaśniał, dlaczego Duda nie włącza się w spór o Trybunał Konstytucyjny. - Daje parlamentowi szansę, żeby pokazał swoją siłę. W odpowiednim momencie w tę sprawę wkroczy, jeżeli partie okażą się niezdolne do tego, żeby wypracować kompromis - powiedział. I dodał, że dopiero wtedy "będzie to świadectwo słabości polskiego parlamentaryzmu".

Na jego wypowiedź zareagował Andrzej Halicki z PO. - Na razie jest dowodem słabości prezydenta - ocenił. - Jak pan tak woli, to prezydent zabierze zabawki i będzie rządził i będziecie się cieszyć. Pan prezydent daje wam szansę żeby wypracować kompromis. Powinniście być wdzięczni prezydentowi - odparował Szczerski, wprawiając w zdumienie obecnych w studiu polityków opozycji.

Słowa ministra są rzeczywiście zaskakujące - można z nich wywnioskować, że prezydent mógłby nawet skrócić kadencję Sejmu. Tymczasem konstytucja znacznie ogranicza jego możliwości w tym zakresie - obecny rząd musiałby albo nie otrzymać wotum zaufania, albo nie przedstawić prezydentowi do podpisu ustawy budżetowej.

Partie na spotkaniu u prezydenta przed szczytem NATO

Szczerski zapowiedział też, że przedstawiciele partii politycznych zostaną niedługo zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie ws. bezpieczeństwa Polski.

- Jesteśmy na cztery i pół tygodnia przed szczytem NATO w Warszawie. (...) Partie zostaną zaproszone, żebyśmy jeszcze raz potwierdzili tutaj jednolite stanowisko polskich sił politycznych, jeśli chodzi o szczyt NATO w Warszawie - mówił prezydencki minister.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

[QUIZ] Co wiesz o historycznych prezydentach Polski? Ilu zaprzysiężonych prezydentów rządzących w kraju urzędowało przed Bronisławem Komorowskim? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: