PiS przejął rocznicę III Powstania Śląskiego. Na obchodach list... "od szefa? i Smoleńsk

1. Najpierw na apelu przywoływano ofiary katastrofy smoleńskiej 2. Potem uroczyście odczytano list...od prezesa PiS 3. Tak wyglądały wczoraj obchody 95. rocznicy III Powstania Śląskiego

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas III Powstanie Śląskie z 1921 roku pod wodzą Wojciecha Korfantego miało na zmianę decyzji, która zapadła w wyniku plebiscytu na Śląsku. Zgodnie z nią sporne tereny Górnego Śląska miały przypaść Niemcom. Powstanie to trwało od 2 maja to 5 lipca 1921 roku i było największym zrywem Ślązaków. W jego wyniku w 1922 podpisano konwencję, na mocy której Polska otrzymała 1/3 spornego terytorium, w tym tereny rozwinięte przemysłowo. Ceną za to była wielka ofiara Ślązaków, m.in. podczas wielkiej bitwy na Górze św. Anny.

Wczoraj obchodziliśmy 95. rocznicę tego wydarzenia - na Górę św. Anny przybyli przedstawiciele władz województwa, Senatu, policji, wojska i organizacji śląskich.

Jak donosi Wyborcza.pl w Opolu : "Obchody pod pomnikiem Czynu Powstańczego rozpoczął Apel Pamięci, w którym oprócz osób walczących i ginących w powstaniu, wspominano także ofiary katastrofy smoleńskiej, m.in. Lecha i Marię Kaczyńskich czy gen. Andrzeja Błasika i gen. Franciszka Gągora".

To nie koniec: "Po wystąpieniach wojewody opolskiego i marszałka województwa głos zabrał też senator PiS Grzegorz Peczkis, który oświadczył, że...został zobowiązany do odczytania listu 'swojego szefa', czyli prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego."

"Góra św. Anny to miejsce wyjątkowe, szczególnie wpisane w dzieje walki Polaków o niepodległość. Było tu największe starcie III powstania śląskiego. Symbolizuje ono po święcenie, heroizm, a nade wszystko pragnienie powrotu do macierzy. (...) - Nie można śląskości przeciwstawiać polskości" - napisał prezes PiS.. Głos zabrała też m.in. szefowa opolskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK: - Te wszystkie powstania są po to, by wrócić do naszych, polskich korzeni. My na tych ziemiach zaczynaliśmy, jesteśmy i będziemy. Musimy upamiętniać tych, którzy walczyli za to, by te ziemie były polskie. Polska jest Polską. Naród polski musi mieć swoje miejsce na ziemi.

Cała relacja i zdjęcia w serwisie Opole.Wyborcza.pl >>>

Zobacz też:

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: