Andrzej Urbański nie żyje. Miał 62 lata

W wieku 62 lat zmarł Andrzej Urbański - dziennikarz, publicysta i polityk, były prezes zarządu TVP.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasAndrzej Urbański zmarł po długiej chorobie - dwa lata temu poinformował opinię publiczną, że zmaga się z nowotworem trzustki.

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 80. działał w "Solidarności", a po wprowadzaniu stanu wojennego został szefem podziemnego wydawnictwa "Wola". Karierę polityczną zaczynał na początku lat 90. w Porozumieniu Centrum. W latach 2005-2006 pełnił funkcję szefa kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w 2006 r. został jego doradcą. Wcześniej doradzał m.in. premierowi Jerzemu Buzkowi ws. polityki informacyjnej, a od 2002 był zastępcą prezydenta Warszawy. Przez pół roku - od stycznia do sierpnia 2006 r. - pełnił obowiązki szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

26 lutego 2007 r. został powołany do rady nadzorczej TVP, a 3 kwietnia wybrano go na stanowisko prezesa zarządu Telewizji Polskiej. Z tej funkcji został odwołany pod koniec 2008 r. Był także publicystą tygodnika "Uważam Rze", a w latach 2013-2014 redaktorem naczelnym "Uważam Rze Historia".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: