TVN24: Jest zarzut szpiegostwa dla szefa prorosyjskiej Zmiany. Prawdopodobnie nie chodzi o Rosję

1. TVN24: Mateusz P., lider partii Zmiana usłyszał zarzut o szpiegostwo 2. W środę popołudniu P. został zatrzymany przez ABW 3. Z informacji TVN 24 wynika, że może chodzić o szpiegostwo na rzecz Chin

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSzef prorosyjskiego ugrupowania Zmiana został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwo Wewnętrznego - podał w środę po południu portal Newsbalt.ru.

Jak podaje TVN24 , Mateuszowi P. postawiono zarzut szpiegostwa, a oskarżyciele jeszcze dziś wyślą wniosek o areszt. Z ustaleń portalu wynika, że były poseł Samoobrony mógł działać na rzecz Chińskiej Republiki Ludowej.

Po informacji o zatrzymaniu, w mediach spekulowano, że P. mógł szpiegować na rzecz Federacji Rosyjskiej. Lider Zmiany nie ukrywa bowiem swoich prorosyjskich sympatii.

Od wychwalania Hitlera do obserwowania wyborów

Mateusz P. był posłem Samoobrony w latach 2005-2007, jej rzecznikiem prasowym, a nawet wiceprzewodniczący. Założył stowarzyszenie Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych, którego partnerem jest rosyjski Instytut Nowych Państw. INP jest zaś kierowany przez Modesta Kolerowa, właściciela agencji Regnum - tuby propagandowej Kremla.

P. jeszcze jako asystent w Instytucie Politologii Uniwersytetu Szczecińskiego w broszurach wychwalał faszyzm i Adolfa Hitlera. Wcześniej związany był z neopogańskimi organizacjami współpracującymi z NOP.

Były poseł był obecny m.in. na krymskim referendum, skąd informował, że na półwyspie "nie było dotąd wyborów, które wzbudziłyby tak powszechny entuzjazm ludności", podczas wyborów separatystów w Doniecku czy w Naddniestrzu.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

QUIZ: Czy te europejskie państwa ze sobą graniczą? Z którym z tych państw graniczy Rumunia? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ