Szydło podsumowuje pół roku rządów: Dzisiaj nieco inaczej będą przebiegały nasze obrady...

1. "Naszą rolą jest wyciąganie wniosków z błędów" - mówiła Beata Szydło 2. Jak dodała, to nie tylko podsumowanie, ale plany na przyszłość 3. "Pogarda i egoizm poprzedniej władzy powinny być rozliczone" - zaznaczyła

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Premier na posiedzeniu Rady Ministrów, które ma przyjąć sprawozdanie z półrocza działalności rządu, podkreśliła, że posiedzenie ma charakter roboczy i wnioski z niego mają posłużyć przygotowaniom do dalszej pracy.

- Zbliżamy się do tego momentu, gdy będziemy przystępować do pracy nad przygotowaniem budżetu na 2017 r.; mamy plany, projekty, które są do zrealizowania jeszcze w tym roku, które będziemy realizowali również w przyszłym roku - wymieniała.

- To nasze dzisiejsze posiedzenie to jest nie tylko podsumowanie tych sześciu miesięcy, wyciągnięcie wniosków, ale również perspektywa na przyszłość - zaznaczyła.

"Rządy PO - PSL - nie tylko zapomniane, ale i rozliczone"

- Pamiętajmy, że władza powinna kierować się interesem obywateli, że jesteśmy na służbie, a postępowanie, które charakteryzowało poprzednie osiem lat rządów - oparte przede wszystkim na egoizmie, marnotrawstwie pieniędzy publicznych i na pogardzie dla obywateli - powinno być jak najszybciej nie tylko zapomniane, ale też rozliczone - powiedziała.

- Musimy pamiętać, ażeby wystrzegać się takiego postępowania - dodała.

Kowalczyk: W pół roku złożyliśmy 52 ustawy w Sejmie

Przygotowanych 78 projektów ustaw, z czego 52 złożonych w Sejmie - to efekty pół roku pracy, o których we wtorek poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Poprzednią ekipę rządzącą krytykował za zaszłości we wdrażaniu prawa UE.

Kowalczyk powiedział, że rząd realizował przede wszystkim projekty programu PiS, z którym ta partia szła do wyborów, oraz zadania określone przez premier Beatę Szydło w expose.

Rafalska: Do 10 maja złożono prawie 2,3 mln wniosków 500 plus

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę przede wszystkim na ustawę o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, która wprowadziła program "Rodzina 500 plus", dzięki któremu wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko.

Rafalska powiedziała, że do 10 maja złożono prawie 2,3 mln wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego, z czego 528 tys. w formie elektronicznej. Podkreśliła, że wydano już 964 tys. decyzji o przyznanie świadczenia i wypłacono już 1 mln 194 tys. świadczeń. Dodała, że wydatki z budżetu poniesione na świadczenie wychowawcze to 594 mln zł.

10 lat. Planuje się, jak mówiła Rafalska, że w perspektywie 10 lat wskaźnik dzietności wzrośnie z 1,29 do 1,6.

Celem programu jest też, jak podkreślała, inwestycja w kapitał ludzki.

Morawiecki: Udało się przyciągnąć inwestycje o wartości 250 mln euro

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki chwalił się, że od początku roku udało się przyciągnąć do Polski inwestycje o wartości 250 mln euro.

- Od początku roku zainicjowaliśmy i toczyliśmy kilkanaście rozmów gospodarczych, przyciągających inwestycje. Takich inwestycji udało nam się pozyskać w wysokości 250 mln euro, czyli blisko miliarda złotych, które mają tworzyć około 5 tysięcy miejsc pracy bezpośrednich i kilkanaście tysięcy w otoczeniu - zaznaczył wicepremier.

Macierewicz: Priorytet to podniesienie stanu armii do 150 tys. żołnierzy

Antoni Macierewicz przedstawiając podczas posiedzenia Rady Ministrów działania swojego resortu w pierwszych sześciu miesiącach, mówił że obecnie najważniejszym zadaniem MON jest "przeprowadzenia naprawy systemu kierowania i dowodzenia siłami Rzeczypospolitej, przywracając zasadę jednolitego dowództwa Sił Zbrojnych RP".

Jak powiedział, zniesienie limitów awansów młodszych oficerów i 12-letniego limitu służby kontraktowej to pierwsze działania nakierowane na podniesienie stanu sił zbrojnych do co najmniej 150 tys. żołnierzy.

Opozycja: "6 miesięcy chaosu"

Do podsumowania pół roku rządu odniosła się już opozycja . - 6 miesięcy rządów PiS to 6 miesięcy chaosu i złej zmiany. Teczka premier z kampanii okazała się być pusta - mówił na konferencji prasowej Grzegorz Schetyna. - To rząd chaosu, złej zmiany, agresywnego traktowania opozycji, niszczenia Trybunału Konstytucyjnego i niezależności instytucji - ocenił.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Najbardziej znane polskie cytaty polityczne. Sprawdź, ile pamiętasz! [QUIZ] Kto powiedział: "Oni stoją tam, gdzie stało ZOMO"? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: