PO podsumowuje "6 miesięcy chaosu" rządów PiS. "Będzie wniosek o odwołanie marszałka Sejmu"

1. Platforma Obywatelska oceniła 6 miesięcy rządów PiS 2. Grzegorz Schetyna i Sławomir Neumann ostro krytykowali rząd 3. I zapowiedzieli: "Zgłosimy wniosek o odwołanie marszałka Sejmu"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- 6 miesięcy rządów PiS to 6 miesięcy chaosu i złej zmiany. Teczka premier z kampanii okazała się być pusta - mówił na konferencji prasowej Grzegorz Schetyna. - To rząd chaosu, złej zmiany, agresywnego traktowania opozycji, niszczenia Trybunału Konstytucyjnego i niezależności instytucji - ocenił.

Szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział też, że będzie wniosek o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu. Powodem jest "kneblowanie ust opozycji" - mówił, nawiązując do kary finansowej nałożonej na posła PO Tomasza Lenza.

"W Europie trzeba szukać partnerów, nie wrogów"

Komentując kwestie związane z bezpieczeństwem, Schetyna nawiązał do mających się odbyć: szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. - Po tych czystkach, które dokonano w służbach, sytuacja jest gorsza niż jeszcze pół roku temu, gdy służby były jeszcze przygotowane, a plan pracy operacyjnej gotowy do tych wielkich wydarzeń - podkreślił.

Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, to - jak mówił szef Platformy - "dziś szukamy sojuszników wśród tych, którzy zastanawiają się nad opuszczeniem UE". - Dzisiaj pozycja Polski w Unii Europejskiej, a także w wolnym świecie jest najgorsza od 26 lat. Polska pozycja przez rządy PiS jest degradowana i to jest proces stały. Nie widać szansy na zmianę tej sytuacji - mówił Schetyna.

- W Europie trzeba szukać partnerów, przyjaciół, a nie wrogów, przeciwników czy konkurentów. Rząd pani Beaty Szydło tego jednak nie rozumie - dodał.

"Tzw. plan Morawieckiego to są slajdy w PowerPoincie"

Przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Sławomir Neumann stwierdził natomiast, że "zła zmiana odbija się także na gospodarce". - Złą twarzą gospodarczą jest dzisiaj minister finansów Paweł Szałamacha, którego ambicją jest to, że agencja Moody's nie obniżyła nam ratingu tylko dała nam ocenę i perspektywę negatywną na przyszłość. To już mu wystarcza, to jest pokaz jego ambicji - powiedział.

Dodał, że drugą twarzą gospodarczą tego rządu jest wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, "który ciekawie zarysował cele polskiej gospodarki w przyszłości, ale nie pokazał przez całe pół roku ani jednego narzędzia operacyjnego, jak do tych celów dojść".

- Do dzisiaj tzw. plan Morawieckiego to są slajdy w PowerPoincie i żadnego efektu w postaci jakiegokolwiek dokumentu w postaci projektu ustawy czy propozycji programowej, która byłaby realizowana przez rząd PiS" - podkreślił Neumann.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Po tych 7 pytaniach przekonacie się, czy wiecie więcej niż polscy politycy [QUIZ] W którym roku Polska weszła do Unii Europejskiej? (Na to pytanie źle odpowiedziała premier Beata Szydło z PiS) Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: