Kościół nie zapłaci na media narodowe? Senator PiS zdradza plany rządu

1. PiS chce zwolnić świątynie z płacenia składki na media narodowe 2. Taką deklarację złożył w rozmowie z "Faktem" senator tej partii 3. Nie wiadomo, czy z opłaty będą zwolnione plebanie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasNiedawno pisaliśmy, że opłata audiowizualna na nowe media narodowe może kosztować Kościół nawet 4 mln zł rocznie . Dlaczego? Nowa danina będzie liczona od każdego licznika, ma być dołączana do rachunku za prąd i wynosić 15 zł. W Polsce działa ok. 9960 parafii oraz 800 ośrodków sakralnych. Przy założeniu, że na parafię przypadają dwa liczniki (jeden w kościele i jeden w domu parafialnym), daje to w sumie 21520 punktów poboru prądu. Do tego należy doliczyć opłaty za różne budynki administracyjne, diecezjalne.

Dziennikarze portalu Fakt24.pl zapytali PiS, czy planowane jest zwolnienie kościoła z opłat. W tej sprawie wypowiedział się senator Czesław Ryszka, zastępca przewodniczącego senackiej komisji Kultury i Środków Przekazu. Zdradził, że świątynie i ogródki działkowe mają być zwolnione z opłaty. Powołując się na członków rządu, stwierdził też, że powstanie lista zwolnionych z obowiązku łożenia na media narodowe. Na razie nie wiadomo, jakie instytucje obejmie. Ryszka zaznaczył, że jego zdaniem nie powinny na nią trafić plebanie. "Dlaczego księża nie mieliby płacić za telewizor na plebanii?" - skwitował. Nawet jeśli tak się stanie, to Kościół - jeśli nie będzie musiał płacić za świątynie - oszczędzi ok. 2 mln zł rocznie.

Opłata będzie niższa?

Pełnomocnik rządu ds. reformy mediów Krzysztof Czabański przekazał dziś, że nie jest wykluczone obniżenie składki audiowizualnej z 15 zł do ok. 12 zł. We wtorek ma się odbyć wysłuchanie publiczne dot. projektu tzw. dużej ustawy medialnej.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy księża powinni uiszczać opłatę audiowizualną za telewizory na plebaniach?
Więcej o: