W tym kanadyjskim mieście nie ma już ani jednego bezdomnego. Zobaczcie, jak to zrobili

W kanadyjskim mieście Medicine Hat znaleziono sposób, by skutecznie pomóc bezdomnym. Rozwiązanie okazało się tańsze niż dotychczasowe formy wsparcia.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Od 2009 roku miasto przyznaje bezdomnym mieszkania, których wartość nie przekracza 20 tys. dolarów kanadyjskich. Program jest finansowany z budżetu prowincji Alberta.

- Dawniej mówiliśmy: "Odłóż narkotyki, wyjdź z alkoholizmu, wtedy będziemy z tobą rozmawiać". Ten program jest tego dokładnym przeciwieństwem. - mówi burmistrz miasta Ted Clugston. Choć początkowo był sceptyczny wobec tego projektu, to przekonały go dane. Okazało się, że jeden bezdomny kosztuje miasto rocznie nawet pięć razy więcej niż wynosi cena mieszkania socjalnego.

Do tego dochodziły kwestie psychologiczne. Po wprowadzeniu programu Clugston wyjaśniał, że bezdomnemu trudniej wyjść z nałogu, gdy nocuje on na ławce w parku.

Mieszkania otrzymało 900 bezdomnych. W ubiegłym roku miasto ogłosiło, że wszyscy spośród blisko 60 tys. mieszkańców mają obecnie dach nad głową. W ciągu sześciu lat rozwiązano zatem całkowicie problem bezdomności.

- Nie wierzyłem, że może się to udać, ale zrobiliśmy to. Odkąd udało nam się rozwiązać ten problem, inni zaczęli interesować się naszym programem. Mamy dowód na to, że rozwiązanie tego problemu jest możliwe - mówi Clugston.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Na ile pytań za milion z 'Milionerów' odpowiesz? [QUIZ]

 

Płetwą grzbietową nie pruje wody: (Odcinek z 19 grudnia 2010 - wydanie specjalne w TVN) Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: