Brytyjskie myśliwce Typhoon przechwyciły trzy rosyjskie samoloty transportowe. Stanowcza reakcja ministra Fallona

1. Trzy samoloty zbliżyły się do przestrzeni powietrznej Państw Bałtyckich 2. Rosjanie nie reagowali na komunikaty kontroli lotów 3. Minister obrony: Odpowiedzieliśmy na ten akt agresji

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas W akcji nad Bałtykiem wzięły udział cztery myśliwce RAF-u, które niecałe trzy tygodnie przyleciały z Wielkie Brytanii do bazy lotniczej w Amari w Estonii.

Wojskowe rosyjskie samoloty transportowe zidentyfikowane jako turbośmigłowe AN-26 i AN-12 oraz odrzutowy Ił-76, zostały przechwycone, ponieważ nie reagowały na komendy i miały wyłączone transpondery - urządzenia wysyłające i odbierające sygnały komunikacyjne w powietrzu.

Jeden z pilotów biorących udział w misji, powiedział, że "wszystko odbyło się zgodnie z planem": "Szybko poderwaliśmy myśliwce Typhoon, a następnie przy użyciu naszych zaawansowanych systemów, i w połączeniu ze wsparciem z ziemi, podręcznikowo przechwyciliśmy trzy samoloty".

Bezpośrednio po incydencie głos zabrał Michael Fallon, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii. - To kolejny przykład na to, jak ważny jest wkład Wielkiej Brytanii w misję Air Policing [misja NATO polegająca na ochronie trzech państwa bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - red.]. Udało nam się odpowiedzieć na ten akt rosyjskiej agresji demonstrując nasze zaangażowania na rzecz zbiorowej obrony NATO - Fallon powiedział.

Ostatnio brytyjski myśliwce interweniowały 17 razy przechwytując ponad 40 rosyjskich maszyn. Podczas tylko jednej z misji w lipcu ubiegłego roku, Typhoony przechwyciły 10 samolotów, w tym osiem myśliwców.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Wystarczy 75 proc., by dostać brytyjskie obywatelstwo. Sprawdź się w teście Tego typu pytania, jak w tym quizie, pojawiają się w oficjalnym teście na brytyjskie obywatelstwo. Zaczynamy: Brytyjczycy żartują sobie z bliskich i płatają im figle 1 kwietnia? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: