Litania zarzutów przez 10 godzin, sam Marcierewicz przemawiał godzinę. PiS-owski audyt rządów PO-PSL

1. Ministrowie przedstawili w Sejmie raporty z audytu koalicji PO-PSL 2. Wystąpienia trwały całą środę, na listach ministrów dziesiątki zarzutów 3. Opozycję dopuszczono do głosu dopiero wieczorem

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasDzisiaj rząd na posiedzeniu Sejmu przedstawił "Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL". Raporty z audytów w poszczególnych ministerstwach prezentowali szefowie wszystkich resortów. Z tego względu wystąpienia ministrów, z krótkimi przerwami, potrwały blisko dziesięć godzin. Zainaugurowało je przemówienie premier Beaty Szydło.

- PO-PSL nie rządziły państwem. To było trwanie i czerpanie z władzy profitów. Od czasu do czasu, by to przykryć, wymyślaliście świecidełka, jak walka z dopalaczami czy "zielona wyspa" - mówiła premier. - Szacujemy, że Polacy stracili przez te rządy 340 mld złotych - dodała. Zapowiedziała także, że "zwróci się do Sejmu o powołanie komisji śledczej ds. Amber Gold".

Obszerne listy zarzutów i długie wystąpienia

Wszyscy ministrowie przygotowali obszerne listy - znalazły się na nich dziesiątki zarzutów - które odczytywali z mównicy sejmowej. Nie przedstawili jednak posłom ani opinii publicznej żadnych raportów na piśmie.

TAK RELACJONOWALIŚMY AUDYT NA ŻYWO >>>

Koalicji PO-PSL zarzucono m.in." niegospodarność, działanie na szkodę publiczną, korupcję, marnotrawienie pieniędzy, działanie w interesie elit finansowych". Obok zarzutów o inwigilowanie dziennikarzy - mówili o tym Mariusz Kamiński i Antoni Macierewicz - wymieniano choćby "wydawanie pieniędzy z budżetu Instytutu Adama Mickiewicza na podróże zagraniczne" czy "wynajmowanie biur dla Centrum Zasobów Ludzkich w hotelu Marriott". Szef MSZ jako przykład niegospodarności demonstrował gadżety firmowane przez swój resort - wśród nich znalazł się m.in. bączek promujący polską prezydencję w UE i ekologiczny długopis.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk pokazał "długą na pięć metrów" listę roszczeń firm drogowych, które miała po sobie pozostawić koalicja PO-PSL.- Tych roszczeń złożono na ponad 10 mld. To obciąży budżet, bo należy uznać, że część tych roszczeń zostanie uznana - ocenił.

Jako ostatni przemawiał szef MON Antoni Macierewicz, który jednocześnie miał najdłuższe wystąpienie - trwało ponad godzinę. - Co takiego wam Polska zrobiła, że tak ją pozostawiliście bezbronną? Co takiego musiało się zdarzyć w siłach zbrojnych, co takiego musiało się zdarzyć w waszych głowach, że wtedy, gdy wszystko wskazywało na to, iż zbliża się największe zagrożenie dla naszego kraju, to wy głosiliście bezpieczeństwo ze strony rosyjskiej - grzmiał z mównicy minister.

"Kłamaliście rano, kłamaliście w południe i kłamiecie teraz"

W trakcie prezentowania raportów opozycja nie została dopuszczona do głosu. Dyskusja wokół audytu rozpoczęła się dopiero po godzinie 21.

- Gdyby przyszło mi dzisiaj podsumować ten dzień (...), to powiem: kłamaliście rano, kłamaliście w południe i kłamiecie teraz, wieczorem - mówiła w emocjonalnym wystąpieniu Ewa Kopacz.

- Szybko wam poszło - 6 miesięcy. I dzisiaj fundujecie nam cyrk z tzw. audytem. Jednocześnie udajecie (...), że nie widzicie, że tak naprawdę prawdziwy audyt waszych 6 -miesięcznych rządów odbył się w sobotę na ulicach Warszawy - oceniła Kopacz, odnosząc się do zeszłotygodniowej demonstracji KOD-u i opozycji.

Posłowie PO jeszcze w trakcie wystąpień ministrów komentowali posiedzenie na Twitterze:

- Audyt to z definicji niezależna ocena. Trudno mówić o niezależności, jeżeli jedna partia polityczna, która nienawidzi całego świata, bierze się za audytowanie - tak do bilansu rządu PO-PSL odniósł się w środę w Sejmie szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

W nocy ma się odbyć jeszcze głosowanie nad wnioskami z audytu.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Szybki QUIZ: Co wiesz o Prawie i Sprawiedliwości? [5 pytań] PiS powstało na bazie jakiego ugrupowania? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: