"Hotelarz może odmówić osobie czarnoskórej?". Pełnomocnik rządu ds. równości: Jest wolny rynek

1. Pełnomocnik ds. równości dyskutował w internecie nt. dostępu do usług 2. Czy hotelarz może odmówić czarnoskóremu? - zapytał go rozmówca 3. Wojciech Kaczmarczyk stwierdził, że musi działać wolny rynek

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Zarówno kupującego, jak i sprzedawcy nie można zmusić do zawarcia transakcji, której nie chce - stwierdził na Facebooku pełnomocnik rządu ds. równego traktowania w czasie dyskusji, która dotyczyła dostępu do usług. Jedna z osób biorących w niej udział zadała pytanie, czy - zadaniem pełnomocnika - hotelarz może odmówić komuś pokoju ze względu na orientację seksualną. Kaczmarczyk właśnie wtedy stwierdził, że jest "swoboda świadczenia usług".

"Czy hotelarz może odmówić usługi osobie czarnoskórej?" - w reakcji na to zapytał inny rozmówca. Kaczmarczyk nie udzielił odpowiedzi wprost, ale stwierdził: "nie sądzę, aby prawo powinno tu cokolwiek nakazywać albo zakazywać". I dodał: "Przeregulowanie wolnego rynku jest zawsze niekorzystne ze społecznego punktu widzenia. (...) Inaczej oczywiście rzecz się ma z dobrami o szczególnym znaczeniu jak np. woda, energia, przestrzeń publiczna, w tym także transport, do których dostęp nie może być limitowany którąkolwiek z przesłanek, oraz usługami, w świadczeniu których wolny rynek zawodzi, jak edukacja, ochrona zdrowia, świadczenia społeczne".

Wojciech Kaczmarczyk na FBWojciech Kaczmarczyk na FB facebook.com/dlaobywateli

Szybka odpowiedź

Jego wypowiedzi wywołały dyskusję w sieci. Sytuację ostro skomentowała na Twitterze partia Razem, zaś krakowska kawiarnia odpowiedziała Kaczmarczykowi: "tego pana nie obsługujemy".

Wieczorem pełnomocnik jeszcze raz próbował tłumaczył swoje poglądy na Facebooku. Zarzekał się, że nie godzi się na dyskryminację. Stwierdził, że dyskusja "potoczyła się w niewłaściwym kierunku" i zaznaczył, że osoby czarnoskóre "cieszą się w Polsce pełnią praw", ale podtrzymał swoje zdanie na temat "wolności świadczenia usług", której ograniczanie "rodzić może konflikty sumienia, ale także wymierne straty".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Wystarczy 75 proc., by dostać brytyjskie obywatelstwo. Sprawdź się w teście Tego typu pytania, jak w tym quizie, pojawiają się w oficjalnym teście na brytyjskie obywatelstwo. Zaczynamy: Brytyjczycy żartują sobie z bliskich i płatają im figle 1 kwietnia? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: