"Wiadomości" policzyły uczestników marszu KOD. Z dokładnością do kilkuset osób!

1. 45 200 - tyle osób wzięło udział w sobotnim marszu KOD i opozycji 2. Tak wynika z wyliczeń, których dokonali dziennikarze TAI i "Wiadomości" 3. Do oszacowania liczebności marszu wykorzystali nagranie Gazeta.pl

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasTo nie pierwszy raz, gdy poszczególne instytucje podają znacznie odbiegające od siebie dane o liczbie uczestników marszu z udziałem zwolenników Komitetu Obrony Demokracji i politycznej opozycji. Tym razem różnica wynosi aż 195 tys. osób.

Według szacunków policji w kulminacyjnym momencie, czyli na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego, udział w demonstracji brało 45 tys. ludzi. Zdaniem stołecznego Ratusza przez warszawskie ulice pod szyldem "Jesteśmy i będziemy w Europie" przemaszerowało aż 240 tys. osób.

Kto był bliżej prawdy? Gazeta.pl opublikowała na swoim facebookowym profilu WideoNews nagranie naszych reporterów, którzy zarejestrowali kamerą cały marsz KOD:

Eksperci tłumaczą, że podanie dokładnych liczb w przypadku dużych demonstracji nie jest w zasadzie możliwe - trzeba się po prostu oprzeć na różnych, mniej lub bardziej zawodnych, metodach szacowania. Ale wnikliwej próby podania dokładnej liczby protestujących podjęli się dziennikarze Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i "Wiadomości" TVP.

- Skorzystaliśmy z materiału wideo opublikowanego na portalu Gazeta.pl - usłyszeliśmy w głównym wydaniu informacyjnego programu telewizji publicznej.

'Wiadomości' policzyły, ile osób wzięło udział w marszu KOD i opozycji"Wiadomości" policzyły, ile osób wzięło udział w marszu KOD i opozycji Gazeta.pl

Jaki rezultat przyniosła mozolna praca redakcji "Wiadomości"? - Liczyliśmy ich dziesiątkami. Według obliczeń Telewizji Polskiej marsz liczył w tym miejscu (al. Ujazdowskie przy skrzyżowaniu z ul. Wilczą - red.) 45 tys. 200 uczestników - ogłoszono w reportażu o marszu KOD i opozycji.

- Niemal identyczny wynik dało liczenie uczestników marszu na podstawie nagrania z kamery TVP umieszczonej przy Rondzie Gaulle'a - dodali dziennikarze "Wiadomości".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Podstawowe fakty o Trybunale Konstytucyjnym, które każdy obywatel powinien znać [QUIZ] Kto powołuje Prezesa Trybunału Konstytucyjnego? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: