Te firmy dołożą poważne pieniądze do "mediów narodowych". Sprawdźcie, ile zapłacą

1. Firmy zapłacą składkę audiowizualną za każdy licznik prądu 2. Oznacza to, że np. sieci piekarni będą płacić za każdy sklep osobno 3. Wiele firm będzie uiszczać kwoty liczone nawet w milionach złotych rocznie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSkładkę na "media narodowe" w wysokości 22 tys. złotych zapłaci co roku krakowska piekarnia Awiteks. I nie tylko ona - alarmuje "Dziennik Polski".

To efekt kontrowersyjnego zapisu w nowej ustawie medialnej PiS. W projekcie obowiązkiem zapłaty składki audiowizualnej - czyli 15 zł doliczanych do rachunku za prąd - obłożono odrębnie "każdy punkt poboru energii". W praktyce oznacza to, że jeśli firma ma 120 punktów sprzedaży - tak jak piekarnia Awiteks - a w każdym z nich jest licznik prądu, to opłatę będzie musiała uiścić 120 razy. I to bez względu na to, czy w lokalach korzysta się z odbiorników telewizyjnych albo radiowych.

O nowej opłacie audiowizualnej czytaj WIĘCEJ TUTAJ >>>

Zapłacą też państwowe firmy

Dziennikarze gazety wyliczyli, że wysokie sumy zapłacą nie tylko prywatne firmy - np. sieć Media Expert 72 tys. zł, drogerie Rossmann 180 tys. zł rocznie, a Biedronka blisko pół miliona zł - ale także przedsiębiorstwa państwowe. Te, które posiadają liczne punkty usługowe, jak Poczta Polska czy grupa PKP S.A., mogą się spodziewać milionowych opłat.

Przedsiębiorcy uważają, że pomysł jest absurdalny, a ustawodawca powinien się zreflektować i wziąć pod uwagę problemy tysięcy polskich firm. "Dziennik Polski" zapytał o opłaty dla firm resort kultury - rzeczniczka ministerstwa Anna Lutek odpowiedziała, że "przepisy nadal są w Sejmie (...) i ich ostateczny kształt nie jest przesądzony.

Kto będzie zwolniony z opłat?

W myśl projektu do zapłaty składki audiowizualnej zobowiązani będą końcowi odbiorcy energii elektrycznej bez względu na status prawny: osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadającą osobowości prawnej.

Obowiązek zapłaty 15 zł [rocznie - 180 zł] będzie dotyczył osobno każdego punktu poboru. Wyjątkami będą sytuacje, w których dodatkowy punkt poboru służy zaopatrywaniu w energię elektryczną miejsca związanego z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego lub rodzinnego gospodarstwa rolnego, jeżeli potrzeba korzystania z tego punktu wynika ze szczególnych uwarunkowań technicznych.

Od obowiązku zapłaty składki będą zwolnione te gospodarstwa domowe, w których płatnik rachunku za prąd lub jego małżonek zameldowany na pobyt stały pod tym samym adresem ukończył 75 lat lub legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zwolnione będą też osoby uprawnione do ryczałtu energetycznego, uprawnione do świadczenia opiekuńczego lub do świadczenia wychowawczego (500+) na pierwsze dziecko.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Szybki QUIZ: 'Dobra zmiana' w TVP [5 pytań] Nowe "Wiadomości" straciły w lutym około: Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: