Pomaska: "Podejrzewam, że Szałamacha już wie o obniżce ratingu". I pyta ministra o jego list

1. Agnieszka Pomaska: Minister finansów wie już, że rating Polski spadnie 2. "Czy wiedział o tym, wysyłając list do prezesa TK?" - pyta posłanka 3. Wg niej, PiS próbuje przerzucić odpowiedzialność na innych, choć rządzi samo

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Moje pytanie do ministra Szałamachy jest takie: czy wysyłając list do prezesa Trybunału Konstytucyjnego wiedział już, że rating Polski zostanie obniżony - powiedziała posłanka PO Agnieszka Pomaska w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24.

Posłanka PO twierdzi, że zgodnie z prawem europejskim, rządy są z wyprzedzeniem informowane, jakie będą zmiany ratingu. - Podejrzewam, że minister Szałamacha już wie, że rating Polski zostanie obniżony, a Prawo i Sprawiedliwość próbuje przerzucać odpowiedzialność na innych, choć rządzi samo od pół roku - powiedziała Pomaska.

Zapłaci za to każdy Polak

- To jest szkodliwe dla państwa polskiego, dla finansów publicznych, a na końcu - będzie szkodliwe dla polskiego podatnika, który będzie musiał zapłacić wyższą ratę kredytu czy zapłacić więcej za paliwo na stacji benzynowej - tak Pomaska skomentowała list ministra finansów Pawła Szałamachy do prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego.

Szef resortu zwrócił się w nim do prezesa, aby rozważył powstrzymanie się do 13 maja z publicznymi wypowiedziami, które jego zdaniem podnoszą poziom sporu o Trybunał. Tłumaczył to tym, że 13 maja agencja Moody's ma podjąć decyzję w sprawie ratingu Polski. I uzasadniał, że kieruje się "troską o koszty finansowania zadłużenia kraju".

Więcej o liście ministra do prezesa TK czytaj tutaj >>>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: