Apteka oferuje "lek" na depresję po aborcji i in vitro. Za jedyne 9,90 zł. Sprawa trafiła już do prokuratury

1. Zawiadomienie ws. sprzedaży "leku" złożył Główny Inspektor Farmaceutyczny 2. "Zestaw antydepresyjny po utracie dziecka" to modlitewnik i ikona 3. GIF uznał, że apteka bezprawnie przypisuje produktowi działanie lecznicze

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasGłówny Inspektor Farmaceutyczny powiadomił prokuraturę ws. sprzedaży "Consolatyny. Zestawu antydepresyjnego po utracie dziecka". Ten nietypowy "lek" - składający się z modlitewnika, ikony Matki Boskiej i ulotki "Pojednane z Bogiem, sobą i utraconym dzieckiem"- można kupić w internetowej Aptece św. Stanisława , którą prowadzi katolickie wydawnictwo z Krakowa.

Inspektora o "zestawie antydepresyjnym do stosowania po aborcji i in vitro" powiadomił mieszkaniec Szczecina. GIF zbadał sprawę i uznał, że apteka przypisuje właściwości lecznicze produktowi, który "nie posiada pozwolenia na dopuszczenie do obrotu i nie jest wpisany do Rejestru Produktów Leczniczych", za co grozi kara grzywny. Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie trafiło już zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa.

"Consolator" - z łacińskiego "pocieszyciel"

Produkt reklamowany jest jako "lek duchowy wydawany bez recepty" za 9,90 zł. Apteka podaje także wskazania do stosowania: "utrata dziecka, poronienie naturalne, poczucie winy, lęki i stany depresyjne po utracie dziecka, przerwanie ciąży, syndrom poaborcyjny, in vitro".

Zachętę do korzystania z "leku" znajdziemy również w serwisie Katolickiej Agencji Informacyjnej . ">>Consolator<< z łacińskiego to pocieszyciel, towarzysz w cierpieniu (...) jest jednym z niewielu lekarstw, którym bez obaw można się dzielić z innymi, i które nie ulega przeterminowaniu" - czytamy na stronie.

W tej samej reklamie "zestaw" zachwala ks. Zygmunt Kosowski, dyrektor Wydawnictwa św. Stanisława. "Jeśli nie wiesz, jak pocieszyć mamę czy tatę po stracie dziecka (...) podaruj im Consolatynę. Ona pomoże przezwyciężyć poczucie osamotnienia (...) z nią będzie łatwiej przeżyć czas żałoby, uczcić utracone dziecko i pożegnać się z nim" - radzi duchowny.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

12 Polek i kobiet związanych z Polską, których wstyd nie znać! [QUIZ] Magdalena Abakanowicz to najsłynniejsza polska: Sprawdź! Rozwiąż QUIZ