Liczba Rad musi się zgadzać. Tej do walki z rasizmem już nie ma. Nowa zajmie się hodowlą koni

1. Minister rolnictwa i rozwoju wsi powołał Radę ds. hodowli koni 2. W jej skład weszło 36 osób - przedstawiciele nauki, eksperci i hodowcy 3. Ma się zająć "koordynacją działań naprawy tego obszaru rolnictwa"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi, wydał dziś zarządzenie powołujące do życia Radę ds. hodowli koni. Jej przewodniczącym został sekretarz stanu w ministerstwie Zbigniew Babalski, a jego zastępcą prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemar Humięcki.

Jak czytamy na stronie resortu, "w skład Rady weszło 36 przedstawicieli nauki, ekspertów i hodowców". Teraz organ ma się zająć wspieraniem procesów "racjonalizacji hodowli koni w Polsce", a także "skoordynowaniem działań prowadzących do naprawy funkcjonowania tego obszaru rolnictwa, a w konsekwencji do rozwoju hodowli koni".

Pierwszym zadaniem powołanej dziś Rady będzie dokonanie oceny sytuacji hodowli koni. Następnie jej przedstawiciele sporządzą listę zagrożeń "rozwoju kierunku hodowli" i sformułują "zalecenia działań naprawczych". Ostatnim etapem wstępnej działalności zespołu ma być "opracowanie kompleksowej strategii hodowli koni w Polsce, dostosowanej do potrzeb rolnictwa oraz sektora rekreacji i sportu".

Kilka dni temu premier Beata Szydło zniosła działanie Rady do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. Tak wynika z orzeczenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw.

Tusk powołał, Szydło rozwiązała. Rada ds. walki z rasizmem i ksenofobią przestaje istnieć

Beata SzydłoBeata Szydło Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Do zadań rady, jak czytamy w dokumencie powołującym ją do istnienia, należało "zapewnienie koordynacji działań organów administracji rządowej oraz ich współdziałania z organami samorządu terytorialnego i innymi podmiotami w zakresie przeciwdziałania i zwalczania dyskryminacji rasowej, ksenofobii i związanej z nimi nietolerancji". Została ona utworzona w 2011 roku decyzją ówczesnego premiera Donalda Tuska.

Sprawa stadniny w Janowie

O hodowli koni w Polsce głośno zrobiło się, kiedy PiS - po dojściu do władzy - wymieniło długoletniego prezesa stadniny w Janowie Podlaskim - Marka Trelę. Pod koniec lutego szef ANR powołał na funkcję prezesa Marka Skomorowskiego, który wcześniej nie miał styczności z końmi. W połowie marca Zgromadzenie Wspólników Stadniny Koni Janów Podlaski powołało Mateusza Leniewicz-Jaworskiego na pełniącego obowiązki członka zarządu stadniny.

Zobacz wideo

Shirley Watts, żona perkusisty The Rolling Stones, znana hodowczyni i miłośniczka koni arabskich, była od lat jednym z najlepszych klientów janowskiej stadniny. Pod koniec marca padła jednak należąca do niej klacz Preria. Niedługo później lekarzom nie udało się uratować innej klaczy Watts - Amry. To spowodowało, że właścicielka zdecydowała się na wywiezienie swoich pozostałych koni z Janowa i wytoczyła przeciwko stadninie proces.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

[QUIZ] Balladyna Alinę czy Alina Balladynę? Wiesz, kto kogo zabił? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: