To już pewne. Za 4 lata już nigdzie nie kupisz mentolowych papierosów

Unijny Trybunał Sprawiedliwości odrzucił skargę złożoną przez poprzedni polski rząd, dotyczącą zakazu produkcji papierosów mentolowych. Zakaz został uznany za zgodny z prawem unijnym.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas W skardze złożonej w 2014 roku podkreślano, że wycofanie tego rodzaju produktów spowoduje "istotne konsekwencje gospodarcze". Zaznaczono również, że papierosy aromatyzowane są obecne na polskim rynku od 1953 roku. Argumentowano, że z tego względu powinny być one traktowane jak "wyroby tradycyjne".

Trybunał Sprawiedliwości UE zadecydował jednak w środę, że papierosy mentolowe mają zniknąć ze sklepowych półek po 2020 roku - informuje RMF FM . W opinii wyjaśniono, że "mentol, podobnie jak inne charakterystyczne aromaty, może zasadniczo skutkować złagodzeniem lub zatuszowaniem na ogół ostrego, wręcz gryzącego smaku dymu tytoniowego".

W ten sposób - jak argumentował Trybunał - osobom niepalącym łatwiej będzie rozpocząć konsumpcję tytoniu, a palaczom - trudniej zrezygnować z nałogu.

Poprzedni polski rząd przekonywał, że polskie regulacje związane z papierosami smakowymi nie odbiegają od innych regulacji unijnych. Trybunał Sprawiedliwości uznał jednak, że istniało wiele znaczących rozbieżności pomiędzy regulacjami państw członkowskich.

Zmiany uderzą nie tylko w palaczy, ale również w polskich plantatorów tytoniu oraz gospodarkę. Polska jest drugim, co do wielkości europejskim producentem tytoniu - na naszych farmach tytoniowych pracuje 60 tys. osób. Papierosy mentolowe cieszą się u nas większą popularnością niż w pozostałych państwach członkowskich.

Tego typu wyroby są produkowane w Polsce przez 6 fabryk. 70 proc. produkcji papierosów mentolowych trafia na eksport, z czego połowa na rynki państw UE.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: