Kaczyński chce instytutu, który zweryfikuje stopnie naukowe? Tymczasem minister nauki na to...

1. Kaczyński zapowiedział potrzebę powołania Instytut Wolności Nauki 2. Miałby on weryfikować decyzje dot. nadawania stopni naukowych 3. Minister Gowin ?nie widzi potrzeby? powstania instytutu

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Powinien zostać powołany Instytut Wolności Nauki, który weryfikowałby negatywne decyzje, odnoszące się do nadawania stopni i tytułów naukowych, tam gdzie nie ma merytorycznych, a są pozamerytoryczne przesłanki - powiedział Jarosław Kaczyński w poniedziałek podczas przemówienia z okazji Dnia Flagi.

Taki pomysł pojawia się (przynajmniej publicznie) po raz pierwszy i poza tym, co powiedział prezes PiS, nie znamy żadnych szczegółów. Nie wiadomo, kto miałby zasiadać w takim Instytucie, na jakiej zasadzie miałby działać, oraz czy zajmowałby się tylko badaniem nieprzyznania stopni naukowych, czy też weryfikacją tych, które już zostały nadane.

Tymczasem m.in. na Twitterze pojawiło się wiele negatywnych komentarzy dotyczących tego pomysłu i sugestie, że nowa instytucja miałaby służyć do politycznej weryfikacji środowiska naukowego. "Zamach na autonomię uczelni" - pisze jeden z komentujących.

Gowin: Taki Instytut nie jest nam potrzebny

Krytycznie wobec pomysł prezesa Kaczyńskiego wypowiedział się na antenie "Faktów" TVN senator PiS profesor Jan Żaryn. - Będę pierwszym, który opowie się za tym, żeby taki Instytut zlikwidować - powiedział. Jednocześnie przyznał, że szczególnie w niektórych środowiskach dostrzega problemy z awansem naukowym ze względów politycznych.

Wielu komentatorów prosiło o odniesienie się do zapowiedzi Kaczyńskiego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina. Minister skomentował to w programie Faktu24 i Onetu "Burza polityczna". - Jarosław Kaczyński nie zapowiedział powołania takiej instytucji. Powiedział, że być może - powiedział Gowin.

-Nie znam koncepcji tego instytutu, ale nie wydaje mi się, żebyśmy w celu udrożnienia kanałów awansu dla młodego pokolenia, a czasem dla osób blokowanych ze względów politycznych, żebyśmy musieli tworzyć osobną instytucję - ocenił minister.

Gowin przyznał, że "pierwszy raz o tym usłyszał", ale "po pierwsze jest czas na rozmowy", a "po drugie nie wydaje mu się konieczne tworzenie takiej instytucji". - Natomiast trzeba przemyśleć na nowo formułę konkursów. Trzeba przewentylować polski świat akademicki, stworzyć takie standardy, żeby środowisko samo broniło się przed patologiami - mówił wicepremier.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Sprawdź, czy masz wiedzę na poziomie gimnazjalisty czy studenta Stoisz na boisku, twarz masz zwróconą na północ. Po twojej lewej stronie jest: Sprawdź! Rozwiąż QUIZ