Odeszły z TVP w proteście przeciwko "dobrej zmianie" PiS. Dziennikarki nagrodzone w Walencji za obronę wolności słowa

1. Lewicka i Janowska odebrały w Walencji nagrodę "Wolność słowa" 2. Była dyrektor TVP Kultura zadedykowała ją "zwolnionym z TVP" 3. Hiszpanie uhonorowali "sprzeciw wobec łamania wolności słowa"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasByła dyrektor TVP Kultura Katarzyna Janowska oraz Karolina Lewicka - była dziennikarka polityczna TVP Info i TVP1, odebrały w Walencji nagrodę "Wolność słowa". Przyznaje ją co roku 3 maja - w Światowy Dzień Wolności Prasy- Unio de Periodostes Valencias, czyli stowarzyszenie hiszpańskich dziennikarzy w Walencji. Wyróżnia w ten sposób dziennikarzy i organizacje, które sprzeciwiają się łamaniu wolności słowa w sektorze publicznym.

Przemawiając w trakcie ceremonii wręczenia nagród, Janowska zadedykowała nagrodę "wszystkim, którzy zostali zwolnieni z pracy z powodów politycznych i tym, którzy zrezygnowali z pracy w proteście przeciwko nowelizacji ustawy medialnej". Mówiła także, że bez wolności dziennikarska misja nie może być realizowana, "dlatego gdy zagrożona jest wolność mediów, jesteśmy zmuszeni do walki".

Dziennikarki odchodzą z mediów publicznych

Przypomnijmy - w sylwestra 2015 roku, protestując przeciwko ustawie medialnej PiS, wypowiedzenia złożyli szefowie kanałów TVP. Wśród nich także Katarzyna Janowska - dyrektor TVP Kultura.

Niedługo później z pracy w telewizji publicznej zrezygnowała Karolina Lewicka. Prowadziła programy publicystyczne w TVP1 ("Polityka przy kawie"), TVP Info ("Minęła dwudziesta"), a także przygotowywała materiały do głównego wydania "Wiadomości" w TVP1. W listopadzie w programie "Minęła dwudziesta" Lewicka przeprowadziła rozmowę z ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim. Dyskusja była tak burzliwa, że ówczesny prezes TVP odsunął dziennikarkę od prowadzenia programu na ponad tydzień.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Szybki QUIZ: 'Dobra zmiana' w TVP [5 pytań] Nowe "Wiadomości" straciły w lutym około: Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: