Kaczyński: "Prezes TK odrzucił nasz kompromis". Prof. Rzepliński odpowiada

1. Jarosław Kaczyński: Prof. Rzepliński odrzucił kompromis ws. TK 2. Prezes TK odpowiada: "Kompromis jest bardzo prosty" 3. "Jego warunkiem jest publikacja wyroku" - podkreśla

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW poniedziałek Jarosław Kaczyński wystąpił w Sejmie z okazji Dnia Flagi. Prezes przekonywał wówczas, że "PiS stoi na stanowisku przestrzegania konstytucji", którą lekceważy Trybunał Konstytucyjny. Jego zdaniem w ten sposób TK "stawia się ponad prawem".

Kaczyński dodał też, że PiS jest gotowe "do daleko idących kompromisów". - Były prowadzone rozmowy. I to nie my odrzuciliśmy kompromis, lecz prezes TK Andrzej Rzepiliński. Chcę to jasno powiedzieć - podkreślił.

Rzepliński: Warunkiem kompromisu jest publikacja wyroku

Co na to prof. Rzepliński? - Były dwie rozmowy o kompromisie. Kompromis powinien polegać na zaprzestaniu wojny hybrydowej z TK - oświadczył.

- Ja oczekiwałem tego, czego oczekuję od pół roku: zaproszenia trzech wybitnych polskich prawników i odebrania od nich ślubowania oraz publikacji wyroku z 9 marca oraz wszystkich kolejnych wyroków, które były, i które będą. To bardzo prosty kompromis - ocenił prezes TK i przypomniał, że wyroki TK według konstytucji podlegają ogłoszeniu. - To nie jest kwestia mojej woli - zaznaczył.

O co chodzi w sporze o Trybunał Konstytucyjny?

PiS uważa, że konflikt rozpętała poprzednia koalicja rządząca PO-PSL. Ustępujące władze zmieniły ustawę o Trybunale i "na odchodne" wybrała 5 sędziów. PiS tego wyboru nie uznało i - po dojściu do władzy - wybrało 5 nowych sędziów, a także przegłosowało własną ustawę o TK. Prezydent zaprzysiągł sędziów wybranych głosami PiS, chociaż opozycja i cześć konstytucjonalistów uznała ich wybór za niezgodny z konstytucją.

Tymczasem TK za niekonstytucyjną uznał PiS-owską nowelizację ustawy o Trybunale. Rządzący jednak nie uznają tego wyroku i odmawiają jego publikacji, co wzbudziło protesty społeczne i ściągnęło na Polskę krytykę Unii Europejskiej (czytaj więcej >>>) oraz Komisji Weneckiej ( czytaj więcej >>> ).

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

ZOBACZ TEŻ KSIĄŻKĘ: "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

 

Kto to powiedział: polski polityk czy postać z 'Gwiezdnych wojen'?

 

Star WarsStar Wars Star Wars Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: