"Oto dlaczego nigdy nie zobaczyliśmy i nie zobaczymy zdjęcia ciała Osamy ben Ladena"

Business Insider dotarł do członków sił specjalnych, którzy przeprowadzali nalot na twierdzę Osamy ben Ladena. Gdy komandosi weszli do domu terrorysty, ten nie próbował się bronić. Mimo to - jak twierdzą dziennikarze - skończył podziurawiony ponad setką kul.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasChoć od śmierci Osamy ben Ladena minęło już pięć lat, Biały Dom nie opublikował żadnego pośmiertnego zdjęcia terrorysty, tak jak to zrobiono chociażby po egzekucji Saddama Hussaina i jego synów. Zdjęcie martwego ben Ladena byłoby nie tylko dowodem na jego śmierć, ale również na to, że nie należy zadzierać ze Stanami Zjednoczonymi. A jednak zdjęcia nie ma. Dlaczego?

Jak zginął ben Laden?

Przypomnijmy najpierw, jak wyglądała operacja Neptune Spear. Cała akcja trwała niecałe 40 minut. 24 komandosów weszło do twierdzy Abbottabad w Pakistanie, gdzie - jak wcześniej ustaliła CIA - ukrywał się ben Laden. Pewne szczegóły zdradził w książce "Niełatwy dzień" Matt Bissonnette, jeden z komandosów.

By CIA / Department of Defense / Pentagon | Domena Publiczna | Link >>> "W agonii miał nadal drgawki i skurcze. Ja i jeszcze jeden żołnierz wypróbowaliśmy laser na jego klatce piersiowej i wystrzeliliśmy kilka pocisków. Kule rozrywały jego ciało i uderzały nim w podłogę, aż zupełnie przestał się ruszać" - pisał Bissonnette. Jednocześnie wyjawił, że terrorysta poniósł śmierć od dwóch strzałów w głowę.

"Zamieniony w ser szwajcarski"

Dziennikarze Business Insidera dotarli do źródeł mówiących o tym, że w ben Ladena strzelono ponad 100 razy. A to i tak ostrożne wyliczenia. "Oto, dlaczego nigdy nie zobaczyliśmy i nie zobaczymy zdjęcia ciała Osamy ben Ladena" - czytamy.

Zgodnie z prawem wojennym, żołnierz może oddać kilka dodatkowych strzałów, by mieć pewność, że cel jest martwy i nie stanowi zagrożenia. Podczas akcji Neptune Spear nie chodziło o to, by upewnić się, że ben Laden nie żyje. Chodziło o swego rodzaju zemstę. "Problemem nie jest to, że Osama ben Laden został zamieniony w ser szwajcarski, ale to, że takie zachowanie stało się normą, standardowym zachowaniem tej jednostki" - pisze BI.

Zwłoki ben Ladena nie zostały pokazane, dlatego, że opinia publiczna musiałaby zobaczyć jego zmasakrowane przez ogromną liczbę kul ciało - twierdzą dziennikarze. Samo zdjęcie mogłoby wywołać międzynarodowy skandal. Prawdopodobnie wszczęto by też śledztwo, a stąd już tylko krok od wyłonienia faktów, które siły specjalne chcą zachować dla siebie.

Zwłoki w Oceanie Indyjskim

Do dziś nie jest jasne, co stało się z ciałem terrorysty. Według oficjalnej wersji zabrano je do Afganistanu w celach identyfikacji, a następnie zrzucono je z pokładu lotniskowca do Oceanu Indyjskiego. Inna wersja wydarzeń mówi o tym, że zwłoki zostały zabrane do ośrodka CIA w Stanach. Takie informacje płyną z maili agencji wywiadu, wykradzionych przez Anonymus. Ośrodek w Bethesda został zamknięty kilka miesięcy po śmierci terrorysty.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!