Biedroń pokazuje budżet Słupska. Na infografikach. "Tak powinno być w każdym mieście"

Stutysięczny Słupsk to miasto kilkanaście razy mniejsze od Warszawy, jednak Robert Biedroń stara się nim zarządzać tak, jakby było europejską stolicą. Tymi infografikami udowadnia, że włodarze większych miast mogą się od niego uczyć.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas"Na co idą moje podatki?" - zastanawia się każdy z nas, kiedy potknie się na dziurawym chodniku albo idzie nieoświetloną ulicą. I choć samorządy coraz częściej pokazują mieszkańcom, na co wydają pieniądze, to jeszcze nikt nie rozliczał się tak dokładnie, a jednocześnie tak przystępnie jak Słupsk.

"Dowiedz się, ile kosztuje nasze miasto" - zachęca broszura wydana przez urząd miasta. Żeby jednak móc wydawać pieniądze, trzeba je najpierw mieć. Dlatego już na pierwszej stronie dowiadujemy się, skąd się one biorą. Wspomniane podatki to jeden z największych wkładów do budżetu.

Zobacz wszystkie infografiki Biedronia >>>

Czyli na co idą nasze pieniądze? W Słupsku wyliczono każdą złotówkę! 37 groszy przeznacza się na oświatę, 14 gr. na pomoc społeczną, 11 gr. na transport, a 8 gr. na mieszkania.

Z broszurki dowiemy się nawet, ile kosztuje zamontowanie nowego rozkładu jazdy na zniszczonym przystanku. Gdyby każdy znał cenę naprawy szyby czy ławki, pewnie niszczenia mienia publicznego byłoby znacznie mniej.

Zainteresowani transportem dowiedzą się też, że koszt jednego kilometra przejazdu autobusem przegubowym to 8,64 zł

Ale skoro najwięcej pieniędzy Słupsk wydaje na oświatę, to sprawdźmy dokładne dane. W mieście jest prawie 14 tys. dzieci w publicznych przedszkolach i szkołach i ponad 4,5 tys. w niepublicznych. Każde dziecko to, zależnie od poziomu nauczania, od 654 zł do 934 zł miesięcznie.

Prezydent miasta Robert Biedroń pokazał infografiki na swoim profilu na Facebooku. Na komentarze nie trzeba było długo czekać. "Wreszcie ktoś zaczyna ludzkim językiem tłumaczyć na co idą zebranie pieniądze. Że też nie mógł ktoś tego wprowadzić na poziomie administracji centralnej 20 lat temu. Może byłoby inne wyobrażenie po co jest państwo?" - pisze Paweł.

"Ciekawa jestem, które miasto jako pierwsze przyjdzie do Słupska po nauki?" - zastanawia się Alicja, a Halina dodaje: "Tak powinno być w każdym mieście".

Zobacz wszystkie infografiki Biedronia >>>

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy budżety miast powinny być bardziej przejrzyste?
Więcej o: