Rzecznik MSZ nowym szefem PAP. To on brał udział w "twitterowej nagonce" na korespondenta FT

1. 9 maja zmieni się prezes Polskiej Agencji Prasowej 2. Zostanie nim Artur Dmochowski, obecnie rzecznik prasowy MSZ 3. W styczniu wspierał krytykę korespondenta "Financial Times"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Do konkursu na prezesa PAP zgłosiło się sześć osób, z przyczyn formalnych jedna odpadła. Ostatecznie wybrano Artura Dmochowskiego - opozycjonistę i działacza podziemnego ruchu wydawniczego, później m.in. twórcę i dyrektora TVP Historia i współpracownika "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie".

W styczniu o rzeczniku MSZ zrobiło się głośno, gdy syn Leopolda Tyrmanda, Matthew, zaczął krytykować na Twitterze Henry'ego Foy'a, korespondenta "Financial Times" na środkową Europę. Wtedy do dyskusji włączył się Dmochowski - zarzucił dziennikarzowi m.in. słabą znajomość polskiego, imputował też, że Foy "wie z góry, co pisać".

"Rzecznik MSZ Polski chichocze na sugestię, że powinienem być zwolniony. Urocze" - komentował Foy (bo i takie zdanie pojawiło się w rozmowie). Wypowiedzi Dmochowskiego krytykowali też inni użytkownicy twittera.

Kim jest Artur Dmochowski?

Dmochowski w latach 80-tych założył i był redaktorem naczelnym pism "Od Nowa" i "Czas Solidarności". Był także redaktorem "Nowego Dziennika" w Nowym Jorku i szefem redakcji TVP Kraków, przez trzy lata kierował również TVP Historia. Współpracował z "Gazetą Polską" i "Gazetą Polską Codziennie".

Od listopada 2015 roku pełnił funkcję rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wcześniej był również dyplomatą - przez sześć lat pracował w rzymskiej ambasadzie jako radca minister pełnomocny.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: